Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Neşe Kayan

Neşe Kayan

@nesekayan

Neşe Kayan (@nesekayan) | Sözümoki Profili, Blogu ve Sözleri
Paylaşımları
Soru Sor
Eleştir
Hakkında
Genellikle diline dolanan şarkı?
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  23 Haziran 2019, Pazar 22:05

  KIRIK KÜPÜN HİKAYESİ


  Zamanın birinde, bir çiftçi iki tane küp satın alır. Fakat bu küplerden bir tanesinin altı biraz kırıktır. Çiftçi aldığı küpleri suyla doldurup bahçesini sulamaktadır.
  Küpün birisi çatlak olduğu için, bahçeye varana kadar içindeki bütün suyu sızdırır. Bu sebeple bahçe yalnızca sağlam küple sulanır.
  Bunu gör... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  22 Mayıs 2019, Çarşamba 12:37

  İSTEMEYİ BİLMEK


  İnsanoğlunun sınırsız, bitip tükenmeyen istekleri vardır. Bu isteklerimiz maddi ya da manevî şekilde olabiliyor. Çocukluğumuzda isteklerimizi ailemizden talep ederdik. Okulda öğretmenlerimizden notumuzu biraz daha yükseltmesini isterdik.
  Yetişkin olduk, iş arıyoruz; bu sefer de çevremizdeki ‘hatırı sayılır’ i... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  24 Nisan 2019, Çarşamba 17:12

  BEKLENTİLER  Hayatımıza dikkatli baktığımızda bir çok konuda beklenti içinde olduğumuzu görürüz. Ailemizden, arkadaşlarımızdan, iş yerimizden yani insanlardan sürekli bir şeyler yapmalarını ya da yapmamalarını bekleriz.
  Sevgi, takdir edilme, saygı, beğenilme benzeri beklentilerimiz vardır. Bu beklentiler karşılandığında;... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  16 Nisan 2019, Salı 21:13

  KONFOR ALANI


  Konfor alanı, bilimsel bir tanımla; İnsanın kendini halihazırda aşina hissettiği bir ortamda, her şeyi kontrol edebildiği yanılgısına düştüğü ve kendini rahat hissettiği psikolojik evredir.
  Peki konfor deyince bizim zihnimizde neler canlanır? Mesela; rahat koltuğunda televizyonun karşısına uzanmış, önünde çay... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  12 Nisan 2019, Cuma 17:31

  AHİRET KARDEŞLİĞİ


  Çocukluğumuzda hepimizin bir ahiret kardeşi olmuştur mutlaka.İki Müslüman arasında Allah rızası için, dünyada ve ahirette birbirlerine yardım etmek ve dua etmek üzere kurulan kardeşlik, dostluktur ahiret kardeşliği.
  Halk arasında; bizden büyükse eğer ‘âret abla', küçükse ‘âret kardeş', yaşıtımız ise ‘âret' di... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  10 Şubat 2019, Pazar 17:06

  MARSHMALLOW TESTİ (İRADE KONTRÖLÜ)


  Marshmallow testi, ilk kez 1970 yılında Colombia Üniversitesi’nde uygulanmıştır. Deneyin amacı, anaokulu çağındaki çocukların kendini kontrol edebilme ve duygularını yönetme becerilerini ölçmektir.
  Deney için çocuk bir odaya götürülür. Önüne, bütün çocukların severek yediği bir tane marshmallow koyulur. Deneyi ... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  08 Şubat 2019, Cuma 15:41

  MİHENK TAŞI


  Yıllardır duyduğumuz hatta kullandığımız bir deyiştir mihenk taşı. Sanatta, bilimde, siyasette ve daha bir çok alandaki önemli kişileri belirtmek için söylenir. “Bilim dünyasının mihenk taşı Albert Einstein, Türk Sanat Müziğinin mihenk taşı Zeki Müren” gibi bir çok örnek verebiliriz.
  Gerçek manada ise mihenk t... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  03 Şubat 2019, Pazar 22:48

  TOLSTOY'UN BİSİKLETİ  Ünlü Rus yazar Lev N.Tolstoy, 60 yaşındayken 12. kez baba olmuştur. Fakat küçük oğlu Aleksandr’ın zayıf bedeni, yakalandığı zatürre hastalığına daha fazla dayanamamıştır. Küçük Alex, 7 yaşındayken dünyaya gözlerini yummuştur.
  Oğlunun, henüz bisiklet bile sürdüğünü görmeden ölmesi Tolstoy'u derinden sarsmıştı... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  30 Ocak 2019, Çarşamba 16:29

  KUTUDAKİ FARE


  Aykırı profesör, bir gün sınıfa elinde bir kutu ile girdi. Kutunun içinde bir fare vardı. Öğrencilerin şaşkın bakışları arasında kutuyu masaya koyarak sınıfa döndü: “Bu fareye iki gün boyunca kimse dokunmayacak. Dokunanın notunu düşürürüm” dedi.
  Öğrenciler; farenin açlıktan ve havasızlıktan öleceğinden endişe e... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  24 Ocak 2019, Perşembe 00:29

  YOLDAKİ TAŞLAR


  Padişahın birisi bir gün, yeni bir yol yaptırmaya karar vermiş. Çalışanlarına ferman buyurmuş: “Bu yolun, ülkemin en güzel yolu olmasını istiyorum.” demiş. Bir de yol bittiğinde, yarışma tertip edileceğini, bu güzel yoldan en güzel, başarılı şekilde geçene ödülünün olduğunu söylemiş.
  Yol çalışmaları başlamış;... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  12 Ocak 2019, Cumartesi 18:45

  İLETİŞİM(SİZLİK)!


  Yüzyıllardır dünyamız birçok çağdan geçmiştir. Karanlık çağ , buzul çağı, tarih sonrası çağlar olarak adlandırılan; ilk, orta, yeni ve yakın çağlar. Şu anda içerisinde bulunduğumuz çağ ise hiç şüphesiz ki iletişim çağıdır.
  Çok eski devirlerde insanlar; ateşle, ıslıkla, yazı bulunduktan sonra posta güvercinlerin... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  23 Aralık 2018, Pazar 21:38

  ELMAS İLE KÖMÜR


  Allah (c.c) yerin altında binlerce maden yaratmıştır. Günümüzde takı olarak kullandığımız bu değerli taşlardan en bilinenleri; akik, kehribar, zümrüt, yakut, elmas gibi değerli taşlardır. Bu değerli taşlar bünyesinde çeşitli mineraller barındırdıkları için, maddi ve manevi bir çok rahatsızlığa da iyi geldikleri... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  30 Eylül 2018, Pazar 15:39

  UMUDUNU KAYBETME


  Bu, ‘ümit’ ya da ‘umut' adına yazdığım üçüncü yazı. Aynı konu üzerinde üçüncü kez yazmamın sebebi, en çabuk kaydetmeye meyilli olduğumuz şey olduğu için...
  Geçenlerde, IMDB puanı oldukça yüksek bir yabancı film izledim. Adı: ‘Umudunu Kaybetme' kahramanları ise; bir anne, bir baba ve bir çocuk. Baba, sevdiği m... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  30 Eylül 2018, Pazar 00:35

  HAFTANIN FİLMİ: SİL BAŞTAN


  Bu haftanın film tavsiyesi gerçekten çok çok farklı bir film. Sevgilisinden sıkılan kız, onunla ilgili tüm anıları hafızasından sildirmek ister. Aynı şeyi sevgilisi de yapar ve olaylar gelişir. Bazı kısımlarını izlerken anladım, bazı kısımları izledikten sonra kafamda oturdu. İzlemeye değer...... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  29 Eylül 2018, Cumartesi 15:15

  HAŞLANAN KURBAĞA SENDROMU


  Bilim adamları, bir deney üzerinde çalışmak için bir kurbağayı kaynar su dolu kazanın içine atarlar. Kurbağa doğal olarak canı yandığı için ani bir refleks ile zıplayarak kazandan dışarı atlar. Aynı kurbağayı bu sefer ılık bir suyun içine atarlar.
  Kurbağa burada rahatlar, kasları iyice gevşer. Daha sonra ona ... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  27 Eylül 2018, Perşembe 16:03

  EŞEĞİN HİKAYESİ (ENGELLERİ FIRSATA ÇEVİRMEK)


  Adamın biri bir gün, mahsullerini toplamak için bahçesine gidecekmiş. Yükü ağır olacağından dama eşeğini almaya gitmiş. Bir de baksa eşek yerinde yok! Akşam ipini bağlamadığını anımsamış. Hemen damdan çıkıp, civarda eşeğini aramaya koyulmuş.
  Sağa bakınmış sola bakınmış bulamamış. Aklına evinin yakınında bulunan... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  26 Eylül 2018, Çarşamba 10:45

  GERÇEK ÖZGÜRLÜK


  Bilim adamları, beynimizi 3'e ayırmış. En alt kısımda bulunan beyin sapının görevi, temel yaşam faaliyetlerini sürdürmektir. Yeme, içme, uyuma, cinsellik gibi ihtiyaçlar için bu kısım bize uyarı gönderir. Diğer adı da; ilkel beyindir. Bu kısımda mantık, duygu hiç yoktur. Kimileri buna ‘şeytani beyin' de diyebil... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  25 Eylül 2018, Salı 10:26

  UMUT DENEYİ


  Bilim adamları, her zamanki gibi fareler üzerinde deney yapmışlar. Deneyin adı: “Umut Deneyi" imiş. Fareyi, yalnızca kafası dışarıda kalabilecek su dolu bir kaba koymuşlar. Tabi hayvancağız doğal tepki olarak kabın içinden çıkmak için çabalamaya başlamış.
  13 dakika boyunca çabalamış, uğraşmış baktı ki olm... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  24 Eylül 2018, Pazartesi 09:37

  HAFTANIN FİLMİ (RAIN MAN)  Her cumartesi ya da pazar gecesi, IMDB puanı yüksek bir film izliyorum. Bu haftanın filmi de: RAIN MAN yani YAĞMUR ADAM.
  Filmi size baştan aşağı hatta özetini dahi anlatmayacağım çünkü o zaman merakınız kalmayabilir. Yalnızca ana temasından bahsedeceğim: Dünyada paradan daha önemli şeyler vardır. Aile gibi, ... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  19 Eylül 2018, Çarşamba 22:26

  KELEBEĞİN HİKÂYESİ


  Adamın biri bir gün bahçesinde dolaşırken, bir dut ağacına gözü ilişmiş. Bir kelebek kozasını delmiş ve dışarıya çıkmaya çalışıyormuş. Kelebek bunun için öyle büyük bir çaba sarf ediyormuş ki, adam dayanamamış ve kozadaki deliği biraz büyütmüş.
  Bunun üzerine kelebek, kozadan rahatça çıkmış. Çıkmış çıkmasına a... Devamını Gör
daha öncekiler ↓
load
Sözümoki © 2019 - V.8   Giriş   Kayıt   Üye Kitapları   Üyelik Sözleşmesi   Gizlilik ve Güvenlik   Satış Sözleşmesi   Teslimat Koşulları   Çerez Politikası   Garanti, İade Koşulları   İletişim   Mağaza   Destekçilerimiz →