Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Neşe Kayan

Neşe Kayan

@nesekayan

Neşe Kayan (@nesekayan) | Sözümoki Profili, Blogu ve Sözleri
Paylaşımları
Soru Sor
Eleştir
Hakkında
Barış Pınarı harekatına katılan askerlerimize destek mesajın?
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  09 Ekim 2019, Çarşamba 23:24

  DOĞRU YER DOĞRU İNSAN


  Ömrünün son demlerini yaşayan bir baba, oğlunu yanına çağırır. Titreyen ellerini başucundan hiç ayırmadığı kutusuna doğru uzatır. Kutuyu eline alan yaşlı baba kapağını yavaş hareketlerle açar. İçinden eski bir saat çıkarır. Oğluna dönerek:
  “Oğlum! Bu saat senin babanın babasının babasının saatidir. Tam 200 yıll... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  05 Ekim 2019, Cumartesi 18:16

  BEŞİR AYVAZOĞLU İZLENİMLERİ


  Sosyal medya üzerinden bir yazarlık atölyesi grubuna katıldım geçen yıl. Grubu ilk kez Senai Demirci Beyefendinin İnstagram hikayesinde keşfettim. Kendisi atölyenin bu haftaki yazar konuğuydu. Tam da aradığım bir ortamdı bu atölye. Hemen grup yetkilileri ile iletişime geçerek aralarına dahil oldum.
  Atölyemize ... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  03 Ekim 2019, Perşembe 18:44

  İKİ FİNCAN KAHVE VE KAVANOZ HİKAYESİ


  Bir gün profesör öğrencilerine, sınıfça bir deney yapacaklarını söyler. Masanın üzerinde koyduğu kavanozun içini pingpong toplarıyla doldurur ve öğrencilerine kavanozun dolup doğmadığını sorar. Öğrenciler: “evet doldu hocam!” derler hep bir ağızdan.
  Hoca gülümseyerek eline, çakıl taşı dolu bardağı alır ve kav... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  26 Eylül 2019, Perşembe 21:33

  İNSANLARI OKUMA SANATI


  Bilindiği üzere Allah-ü Teâlâ’nın, Kur'an-ı Kerim'deki ilk emri “Oku" dur. İslâm alemi olarak Yaradan'ın (c.c) emrine ne kadar uyduğumuz ise tam bir muammadır.
  Allah’ın emirlerini daha iyi anlayıp uygulayabilmek ve kendimizi geliştirmek için her gün düzenli olarak Kur'an, meal, tefsir ve diğer kitaplarda... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  24 Eylül 2019, Salı 22:05

  HUZUR


  Son zamanlarda en çok ihtiyaç duyulan şeyler arasındadır huzur. Hava, su, ekmek kadar huzura da ihtiyaç duyar olduk. Günümüz yaşam şartları bizleri sürekli hâle gelen bir huzur arayışına itmekte.
  Şehir hayatının koşturmacasından, beton yığınları ve egzoz dumanlarının bizleri boğmasından dolayı hep bir arayış ... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  27 Ağustos 2019, Salı 17:01

  NASİHAT VERME ÖRNEK OL


  Son zamanlarda ne yazık ki korkunç vakalar ile güne uyanıyoruz; eli bıçaklı katiller, kadın cinayetleri, çocuk travmaları...
  Bunlara tepki olarak derin üzüntülerimizi dile getiriyoruz, sosyal medya hesaplarımızda paylaşımlar yapıyoruz, cani erkeklere lanetler yağdırıp kadınların her daim yanında olduğumuzu bel... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  23 Haziran 2019, Pazar 22:05

  KIRIK KÜPÜN HİKAYESİ


  Zamanın birinde, bir çiftçi iki tane küp satın alır. Fakat bu küplerden bir tanesinin altı biraz kırıktır. Çiftçi aldığı küpleri suyla doldurup bahçesini sulamaktadır.
  Küpün birisi çatlak olduğu için, bahçeye varana kadar içindeki bütün suyu sızdırır. Bu sebeple bahçe yalnızca sağlam küple sulanır.
  Bunu gör... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  22 Mayıs 2019, Çarşamba 12:37

  İSTEMEYİ BİLMEK


  İnsanoğlunun sınırsız, bitip tükenmeyen istekleri vardır. Bu isteklerimiz maddi ya da manevî şekilde olabiliyor. Çocukluğumuzda isteklerimizi ailemizden talep ederdik. Okulda öğretmenlerimizden notumuzu biraz daha yükseltmesini isterdik.
  Yetişkin olduk, iş arıyoruz; bu sefer de çevremizdeki ‘hatırı sayılır’ i... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  24 Nisan 2019, Çarşamba 17:12

  BEKLENTİLER  Hayatımıza dikkatli baktığımızda bir çok konuda beklenti içinde olduğumuzu görürüz. Ailemizden, arkadaşlarımızdan, iş yerimizden yani insanlardan sürekli bir şeyler yapmalarını ya da yapmamalarını bekleriz.
  Sevgi, takdir edilme, saygı, beğenilme benzeri beklentilerimiz vardır. Bu beklentiler karşılandığında;... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  16 Nisan 2019, Salı 21:13

  KONFOR ALANI


  Konfor alanı, bilimsel bir tanımla; İnsanın kendini halihazırda aşina hissettiği bir ortamda, her şeyi kontrol edebildiği yanılgısına düştüğü ve kendini rahat hissettiği psikolojik evredir.
  Peki konfor deyince bizim zihnimizde neler canlanır? Mesela; rahat koltuğunda televizyonun karşısına uzanmış, önünde çay... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  12 Nisan 2019, Cuma 17:31

  AHİRET KARDEŞLİĞİ


  Çocukluğumuzda hepimizin bir ahiret kardeşi olmuştur mutlaka.İki Müslüman arasında Allah rızası için, dünyada ve ahirette birbirlerine yardım etmek ve dua etmek üzere kurulan kardeşlik, dostluktur ahiret kardeşliği.
  Halk arasında; bizden büyükse eğer ‘âret abla', küçükse ‘âret kardeş', yaşıtımız ise ‘âret' di... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  10 Şubat 2019, Pazar 17:06

  MARSHMALLOW TESTİ (İRADE KONTRÖLÜ)


  Marshmallow testi, ilk kez 1970 yılında Colombia Üniversitesi’nde uygulanmıştır. Deneyin amacı, anaokulu çağındaki çocukların kendini kontrol edebilme ve duygularını yönetme becerilerini ölçmektir.
  Deney için çocuk bir odaya götürülür. Önüne, bütün çocukların severek yediği bir tane marshmallow koyulur. Deneyi ... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  08 Şubat 2019, Cuma 15:41

  MİHENK TAŞI


  Yıllardır duyduğumuz hatta kullandığımız bir deyiştir mihenk taşı. Sanatta, bilimde, siyasette ve daha bir çok alandaki önemli kişileri belirtmek için söylenir. “Bilim dünyasının mihenk taşı Albert Einstein, Türk Sanat Müziğinin mihenk taşı Zeki Müren” gibi bir çok örnek verebiliriz.
  Gerçek manada ise mihenk t... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  03 Şubat 2019, Pazar 22:48

  TOLSTOY'UN BİSİKLETİ  Ünlü Rus yazar Lev N.Tolstoy, 60 yaşındayken 12. kez baba olmuştur. Fakat küçük oğlu Aleksandr’ın zayıf bedeni, yakalandığı zatürre hastalığına daha fazla dayanamamıştır. Küçük Alex, 7 yaşındayken dünyaya gözlerini yummuştur.
  Oğlunun, henüz bisiklet bile sürdüğünü görmeden ölmesi Tolstoy'u derinden sarsmıştı... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  30 Ocak 2019, Çarşamba 16:29

  KUTUDAKİ FARE


  Aykırı profesör, bir gün sınıfa elinde bir kutu ile girdi. Kutunun içinde bir fare vardı. Öğrencilerin şaşkın bakışları arasında kutuyu masaya koyarak sınıfa döndü: “Bu fareye iki gün boyunca kimse dokunmayacak. Dokunanın notunu düşürürüm” dedi.
  Öğrenciler; farenin açlıktan ve havasızlıktan öleceğinden endişe e... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  24 Ocak 2019, Perşembe 00:29

  YOLDAKİ TAŞLAR


  Padişahın birisi bir gün, yeni bir yol yaptırmaya karar vermiş. Çalışanlarına ferman buyurmuş: “Bu yolun, ülkemin en güzel yolu olmasını istiyorum.” demiş. Bir de yol bittiğinde, yarışma tertip edileceğini, bu güzel yoldan en güzel, başarılı şekilde geçene ödülünün olduğunu söylemiş.
  Yol çalışmaları başlamış;... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  12 Ocak 2019, Cumartesi 18:45

  İLETİŞİM(SİZLİK)!


  Yüzyıllardır dünyamız birçok çağdan geçmiştir. Karanlık çağ , buzul çağı, tarih sonrası çağlar olarak adlandırılan; ilk, orta, yeni ve yakın çağlar. Şu anda içerisinde bulunduğumuz çağ ise hiç şüphesiz ki iletişim çağıdır.
  Çok eski devirlerde insanlar; ateşle, ıslıkla, yazı bulunduktan sonra posta güvercinlerin... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  23 Aralık 2018, Pazar 21:38

  ELMAS İLE KÖMÜR


  Allah (c.c) yerin altında binlerce maden yaratmıştır. Günümüzde takı olarak kullandığımız bu değerli taşlardan en bilinenleri; akik, kehribar, zümrüt, yakut, elmas gibi değerli taşlardır. Bu değerli taşlar bünyesinde çeşitli mineraller barındırdıkları için, maddi ve manevi bir çok rahatsızlığa da iyi geldikleri... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  30 Eylül 2018, Pazar 15:39

  UMUDUNU KAYBETME


  Bu, ‘ümit’ ya da ‘umut' adına yazdığım üçüncü yazı. Aynı konu üzerinde üçüncü kez yazmamın sebebi, en çabuk kaydetmeye meyilli olduğumuz şey olduğu için...
  Geçenlerde, IMDB puanı oldukça yüksek bir yabancı film izledim. Adı: ‘Umudunu Kaybetme' kahramanları ise; bir anne, bir baba ve bir çocuk. Baba, sevdiği m... Devamını Gör
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  30 Eylül 2018, Pazar 00:35

  HAFTANIN FİLMİ: SİL BAŞTAN


  Bu haftanın film tavsiyesi gerçekten çok çok farklı bir film. Sevgilisinden sıkılan kız, onunla ilgili tüm anıları hafızasından sildirmek ister. Aynı şeyi sevgilisi de yapar ve olaylar gelişir. Bazı kısımlarını izlerken anladım, bazı kısımları izledikten sonra kafamda oturdu. İzlemeye değer...... Devamını Gör
daha öncekiler ↓
load