Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
Neşe Kayan
Neşe Kayan
@nesekayan
Neşe Kayan (@nesekayan) | Sözümoki Profili, Blogu ve Sözleri
Paylaşımları
Soru Sor
Eleştir
Hakkında
Hikaye (Günün Hikayesi)
Yazın yapmayı en çok sevdiğin şey ne?
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  23 Nisan 2018, Pazartesi 23:58
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  22 Nisan 2018, Pazar 10:24

  SEVGİ


  Sevgi deyince aklınıza ilk ne gelir? Benim aklıma ilk olarak; kalbimin pır pır etmesi geliyor mesela. Çünkü bir kişiye ya da bir şeye karşı sevgi duyduğum zaman kalp atış hızım artar hatta sesini dahi duyarım.
  Allah-ü Teâla; yaratılan her şeye merhametle yaklaşalım diye sevgi duygusunu yaratmıştır. Girişte de ...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  15 Nisan 2018, Pazar 10:05

  KURBAN PSİKOLOJİSİ


  KURBAN PSİKOLOJİSİ
  “Ben çok şanssız bir insanım, bütün terslikler beni bulur, benim zamanında bu yoktu, bana bu konuda imkan tanınmadı” Cümleler çok tanıdık geldi değil mi? Çünkü günlük hayatımızda bunları çok sık kullanırız hatta dilimize pelesenk olmuştur artık. Bu durumun adı; kurban psikolojisidir.
  Çocuk...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  06 Nisan 2018, Cuma 23:13

  TEVEKKÜL ETMEK


  Tevekkül kelime manasıyla; Bir amaca ulaşabilmek için gerekli olan bütün tedbirleri aldıktan sonra Allah’a güvenmek ve sonrasını O'na bırakmaktır.
  Bizler aciz kullar, her konuda her zaman aceleci davranırız ve birçok şeyi insanlardan bekleriz. Bunların neticesinde de çoğu zaman isyana sürükleniriz ve hüsrana u...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  01 Nisan 2018, Pazar 09:31

  KARTALIN HİKAYESİ (DÖNÜM NOKTASI)


  Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartalar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zorlu bir kararı vermek zorundadır.
  Kartalın yaşı 40'a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayı...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  28 Mart 2018, Çarşamba 21:45

  AHİRET HEYBESİ


  Kabarık bir cüzdan hoşumuza gider di mi? İçi giysilerle dolu bir gardrop, içinde onlarca ayakkabı olan bir dolap, envai çeşit yiyecekler olan bir buzdolabı, abur cuburla dolu bir çekmece...
  Hepsi nefsimizin hoşuna gider. Hoş! nefsi ne kadar doyurmaya çalışırsak o kadar acıkır, arsızlaşır. Hayatımızda her yer ma...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  25 Mart 2018, Pazar 12:03
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  25 Mart 2018, Pazar 03:14

  İDARE EDİLEN İNSAN OLMAK


  Sosyal hayatın içerisinde olduğumuz sürece çok farklı ve çeşitli karakterde insanlar ile karşılaşırız. Bu insanları; iyi, kötü, sevecen, temiz kalpli, haset gibi daha onlarca sayacağımız çeşitte adlandırırız.
  Bazı insanlar lider ruhludur. Olgun, anlayışı yüksek, yüzü gülen, sevecendir bu tipler. Konuşmaktan çok ...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  23 Mart 2018, Cuma 23:11

  1 (+) TUTAM SEVGİ


  21 Mart günü bir çok güzel şeyi ifade eder. Mesela; baharın ilk günü, şiir günü, dünya down sendromu farkındalık günü gibi.
  Down sendromu genel olarak halk arasında bir hastalık olarak algılanır. Ulusal Down Sendromu Derneği'nin tanımına göre: İnsanda genetik düzensizlik sonucu, fazladan bir 21. kromozomun bulun...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  21 Mart 2018, Çarşamba 21:29

  YAŞAM VE ÖLÜM

  YAŞAM VE ÖLÜM
  Hayatın kısacası neydi bizim için; doğmak, yaşamak, ölmek. Son günlerde bunlar ile yoğruluyor zihnim. Ramazan ayı içinde, değer verdiğim bir teyzemi aradım. Uzun zamandır görüşmemiştik. Hâlini, hatrını sorayım dedim. Sesi çok kötü geliyordu: “ Sorma Neşe’cim. Torunum beyin kanaması geçirdi, günlerdir hastanedeyiz. Dualarını bekliyor...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  21 Mart 2018, Çarşamba 09:36

  MUTLULUK İÇİMİZDE

  Mutluluk; yaşamımızı devam ettirmemiz için gereken en önemli ritüellerden biridir. Yeme, içme, uyuma, barınma bizi fiziksel olarak hayatta tutan temel ihtiyaçlardır. Sevme, sevilme, mutlu olma ise ruhumuz için gerekli ihtiyaçlardır.
  Mutluluğa hayatımızda verdiğimiz değer çok büyüktür. Tüm bedensel ve ruhsal hastalıkların sebebini mutsuzluğa bağl...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  21 Mart 2018, Çarşamba 00:55

  MODA UĞRUNA


  Günlük hayatımızda sıkça kulandığımız bir kelime moda. Merak ettim ve tarihçesini araştırdım. "13. 14. Yüzyıllarda Paris'te başlamıştır." diye düşünürken, milattan önceki zamanlarda başlamış olduğunu şaşkınlıkla öğrendim.
  Eski çağlarda moda demek, iklim şartlarına göre giyinmek demekmiş. Sıcak iklimle...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  20 Mart 2018, Salı 01:00

  KALİTE TESADÜF DEĞİLDİR
  Geçen gün bir öğretmen arkadaşımla konuşuyoruz. Çok naif, güler yüzlü, inançlı, anlayışlı, olgun bir insan. Daha doğrusu tanıdığım en güzel insanlardan birisi. Kendi dalındaki atamalarda Türkiye birincisi olmuş. Çok mutlu olduğumu belirtip tebrik ettim kendisini.
  Sene başında çalıştığı yerde bir sıkıntı yaşı...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  19 Mart 2018, Pazartesi 23:15

  STEPHEN HAWKING'IN ARDINDAN


  STEPHEN HAWKİNG’İN ARDINDAN
  Hawking; bilindiği üzere dünyaca ünlü İngiliz bilim adamıdır. Oxford'da dünyaya gelmiş ve Oxford Üniversitesi’ni birincilikle bitirmiş. Cambridge Üniversitesinde de Kozmoloji üzerine doktora yapmış.
  Evleneceği sırada doktorlardan 2 yıllık ömrü kaldığını öğreniyor. Hastalığı; motor...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  19 Mart 2018, Pazartesi 19:36

  GÖÇ VE KURTULUŞ


  Geçenlerde bir tarih kitabı okuyordum. 1. Balkan Savaşı'na geldiğimde aynı yerleri, altını çizerek ve tekrar tekrar okudum. 4 Balkan devletiyle yaptığımız savaşta yenik düşüyoruz. Trakya, Makedonya ve Arnavutluk, Osmanlı devletinden ayrılıyor. Bu sebeple de Balkanlar’dan Anadolu'ya zorunlu Türk göçleri başlıyor.
  “İşte!” dedim. “Büyük dedelerimi...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  19 Mart 2018, Pazartesi 19:31

  BAMBU AĞACI (AZİM VE SABIR)

  Bilindiği üzere Çinlilerin meşhur bir ağacı var. Şu aralar piyasada da ürünlerinden bolca bulunuyor. Sağlıklı ve doğal olduğu için de insanlar özellikle mutfakta artık bunu tercih ediyor. Bu sağlıklı ürünlerin ham maddesi; ‘bambu ağacı’ dır. Peki nasıl yetişir bu sağlıklı bambu ağacı ?
  Çinliler, her bitkinin yetişmesinde rutin olarak yapıldığı gib...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  19 Mart 2018, Pazartesi 19:30

  RUHUMUZ NE KADAR TEMİZ?

  RUHUMUZ NE KADAR TEMİZ?
  Beden temizliğimize her zaman çok önem veririz değil mi? Ellerimizi yüzümüzü yıkamadan, dişlerimizi fırçalamadan, duş almadan kaç gün durabiliriz? Bir gün bile buna dayanmak imkansızdır çoğumuz için.
  Pis bir insan olsak hastalıklardan kurtulamayız, öyle de kötü kokarız ki kimse yanımıza bile yaklaşamaz. Hem kendi sağlığım...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  19 Mart 2018, Pazartesi 19:29

  ZÜMRÜD-Ü ANKA KUŞUNUN HİKAYESİ (KÜLLERİNDEN DOĞMAK)

  ZÜMRÜD-Ü ANKA KUŞUNUN HİKAYESİ
  Hepimiz mutlaka duymuşuzdur ‘anka kuşu’ deyişini. Hikayesini de bilenler vardır fakat ben bugün ilk defa öğrendim ve hâlâ da etkisinden çıkabilmiş değilim.
  ‘Küllerinden Doğmak’ ile alakalı sözüme uygun resim ararken Google’da, karşıma ateşte yanan anka kuşu resimleri çıktı. “Allah Allah küllerinden doğmak ile anka k...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  19 Mart 2018, Pazartesi 19:27

  HER ÇOCUK MASUM DOĞAR

  Bu haftaki yazımda, kendi alanım olan çocuk gelişimi ve eğitiminden bahsetmek istiyorum. Başlıkta da belirttiğim gibi hepimiz masum bir insan yavrusu olarak dünyaya geliyoruz.
  0-6 yaş yani okul öncesi döneminde öğrendiklerimiz, en kalıcı öğrenmelerimizdir. Bilinçaltımız henüz tertemiz bir yapıya sahip olduğu için, öğrendiklerimizi aynen belleğine ...
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan @nesekayan
  19 Mart 2018, Pazartesi 19:26

  ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?

  ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
  Hayatımızda yaptığımız en iyi(!) şeylerden biri de ertelemektir. İyi derken fayda anlamında değil, sürekli bunu başarabildiğimiz manasında söylüyorum.
  Bu ertelenen şey, yaşamımız için büyük önem arzeden bir durum da olabiliyor, günlük ufak tefek işlerimiz de olabiliyor. Diyelim; ödenmesi gereken bir faturamız var. Hemen so...
load
Sözümoki © 2018 - V.8