Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Dilan Orbay Altın Destekçi
30 Temmuz 2020, Perşembe 08:57 · 99 Okunma
12 Kere Evet Demeden, Evlenmeyin! - Sözümoki

12 Kere Evet Demeden, Evlenmeyin!

Evlenmeyi mi düşünüyorsun? Bu denli önemli bir karar almadan önce kendinize sormanız gereken soruları cevapladınız mı? Evlenmeden önce mutlaka kendinize sormanız gerekenler:

1. Eş adayınızı fiziksel olduğu kadar, duygusal olarak da çekici buluyor musun?

Yalnızca fiziksel görünüme dayalı bir evlilik olamaz. Bu ilk etapta önemli olsa da uzun vadeli ilişkiler için daha derin paylaşımlar şarttır.

2. Hayatınızın geri kalan tüm kısmını onun geçirmeye adayacak mısın?

Bu en zor kararlardan biridir. Hayat boyu bağlılık için hazır hissettiğinden emin olmalısın. İlişkinizde sizde kesinlikle değişeceksiniz. Birlikte değişmeye, büyümeye ve yaşlanmaya hazır mısın?

3. Tartışmalarınızı çözebiliyor musunuz?

Evlilikle birlikte sorumluluklarınız artacak, daha çok tartışma ve kavga yaşayacaksınız. Aranızdaki sorunları anlaşarak çözebilecek, yeri geldiğinde fedakarlıklar yapabilecek misiniz?

4. Güvenilir ve sadık kalacak mısın?

Bu sorunun temelinde, evleneceğiniz kişiye hayatınızı adamak istediğinize bağlıdır. Eğer eşinize sadık kalmayacaksanız, niye evlenmek isteyesiniz?

5. İnançlarınız aynı mı?

Başarılı evliliğin ayrılmaz bir parçası da aynı inanç sistemini paylaşmaktır. Bu durum çiftlerin farklı şekilde birbirine bağlanmasını sağlar. Aynı zamanda birlikte gelişmelerine ve birbirlerine çok daha fazla yardımcı olmaya sürükler.

6. Partnerinin aradığı insan mısın?

Partnerinizin standartlarını karşılamıyorsanız, evlilik kararınızı gözden geçirin. Unutmayalım ki evlilik kolay bir şey değildir, bu yüzden sizi değiştirmeden kabul eden, evlendikten değişmenizi beklemeyen birini bulun. Tabii aynı durum onun için de geçerli.

7. Aile, evlilik tarzı ve hedefleriniz benzer mi?

Eşinizin en büyük zevki gezmek iken sizin ise nefret ettiğinizi düşünün. Keyifli ve mutlu bir birliktelik olacak mıdır? Uzun dönemde hayattan beklentilerinizin farkında mısınız? Ya onunkilerin? Kesinlikle Farklılıklar yaşanacak ama bu durumun sizi tüketmesi değil zenginleştirmesi gerekmektedir.

8. Çocuk sahibi olmak istiyor musunuz?

Çocuk sahibi olma konusunu kesinlikle evlenmeden önce konuşmalısınız. Biri çocuk isterken diğerinin istememesi evlilik gibi önemli bir kararı çok etkileyecektir.

9. Onun ihtiyaçlarını kendi isteklerin üzerine koyabilir misin?

Özellikle evliliğin ilk yıllarında karşılıklı almak ve vermek söz konusudur. İkinizin ihtiyaç ve isteklerinize göre ortak karar almalısınız. Kendini buna hazır hissediyor musun? Unutma, evlilik takım işidir.

10. Partnerinle gurur duyuyor musun?

Partnerinin başarısını ya da herhangi bir hedefi için ilerleme kaydettiğinde onunla gurur duyuyor musun? Bu tarz durumlarda gurur duymak önemlidir. Gurur duymuyorsan bir daha düşün!

11. Ailesini kabul etmeye hazır mısın?

Yalnız partnerinizle değil aynı zamanda ailesi ile de evlenirsiniz. Gitmeniz gereken bir sürü doğum günü, düğün, tatil gibi şeyler olacaktır. Yeri geldiğinde finansal olarak da destek olmanız gerekebilir. Bunları gerçek anlamda yapmak isteyecek misin yoksa senin için eziyetten farkı olmayacak mı?

12. Para durumlarını konuşabiliyor musunuz?

Boşanmak için en yaygın sebeplerden biri de maddi problemlerdir. Evlenmeden önce konuya dair aynı sayfada olduğunuzdan emin olun.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Sana mucize gibi gelen bir olaya tanık oldun mu? Nasıl bir deneyimdi?