Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
15 Kasım 2019, Cuma 09:39 · 115 Okunma
17 Cift Jandarma Türküsü Bu türkü her calindiginda taş k - Sözümoki

17

Cift Jandarma Türküsü
Bu türkü her calindiginda taş koprunun ortasında dolunay akşamlarında iki yıldız gibi bir sevdalı çift lacivert gökyüzüne bakarken görünürdü gözlerime... Türkünün ezgisi biterdi lakin Coruhun sesi beni alip uzaklara götürürdü sanki. Beni bu şekilde gören insanlar deli olduğumu dusunebilirdi. Şimdi bu türkünün hikayesine bakalım.
Sozleri ve müziği anonim olan bu türkünün rivayet edilen hikayesi şöyle; iki genç arasında büyük bir aşk başlar. Bu karasevdayı bilmeyen kalmaz. Birçok insan, bu gençler için nağmeler yapıp türküler söylerler.

Artık kızı istemenin zamanı gelmiştir. Genç oğlan, kızı istetir; ancak, kız babasının kesin razılığı olmaz. herşeye rağmen geri çevirir. Kızını bir başkasına (beşik kertmesi) sözlemiştir.

Bahar ayları gelince köylerden, yaylalara göç başlar. bu göçler esnasında halk arasında büyük eğlenceler tertiplenir. Bunlar da yer yer isimlendirilir. Bu mevkideki ismi ise (vargoda) yayık yaylamak, yayla zamanı eğlenceleri olarak bilinir.

İşte bu tarihlerde, genç oğlan, sevdiği kızın verileceği genci vurur ve köyden kaçar. Köy halkının yaylaya çıkmasını bekler ve o gün gelir.

Köy halkı, binbir eğlence masalıyla göçe koyulur. Uzunca bir yol aldıktan sonra, ilk konaklayacakları mevkiye gelirler. O düzlüğün, yani mevkinin ismi “Vaket'tir.” Vaket Şavşat- Meydancık Yöresi’nde yer alan köyün adıdır.

Köy halkı burada eğlenmeye başlar. Davullar, zurnalar, akordeonlar çalınır; türküler söylenir; oynanır; koçlar kesilir; kebaplar vurulur; yiyilip içilir.

Genç adam, sevdiği kızın da orada olacağını bildiğinden, bunu takip eder. Halkın arasına gelir; uzaktan sevdiği kızı gözler, kız da sevdiğini görür ama bir türlü yaklaşamazlar. Bakışıp hasret giderirler.

o arada genç kız, bir de ne görsün, karşıdan iki jandarma geliyor; sevdiğini götürecekleri genç kızın içine doğuyor. Genç kız, acılar ve üzüntüler içerisinde ağlayarak sevdiğini uyarma amacıyla bu türküyü yakıyor. Çift Jandarma Türküsü’nün bilinen hijkayesi böyle. Bu türkü aslında sevgilinin sevdasına ağıdıdır. Türkü içinde geçen bazı sözler ve Türkü’nün ritmi şaşırtıcıdır. Türkü kısa sürede Bar’a dönüşerek Şavşat Barı adını almıştır.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Adolf Hitler 5 yaşındayken öldürmen için sana verildi, öldürür müydün öldürmez miydin? Neden?