Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
13 Aralık 2019, Cuma 21:28 · 135 Okunma
41 Morkaya in lezzet dünyasında cag kebabinin yeri başkad - Sözümoki

41Morkaya'nin lezzet dünyasında cag kebabinin yeri başkadır. Köydeki herkes bu kebabı çok iyi bildiği gibi
Artvin ve Erzurum’un tarihçesini bilmeden asıl adı “Eşkıya Kebabı” olan Cağ Kebabı’nın Artvin’in mi yoksa Erzurum’un mu olduğunu da anlayamayız.Bu konuda sözü dedeme bırakıyorum:

Torunum Tahir!
1878-1918 ve 1918-1921 tarihleri arasında, Rusya-Ermeni-İngiliz-Gürcistan idaresinde kalan Artvin-Borçka ve Şavşat ilçeleri 7 Mart 1921’den itibaren 4 ay kadar Ardahan’a bağlanmış. Yeni Türk devletinin ilk anayasası olan 20 Ocak 1921 tarihli Teşkilat-ı Esasiye’de, 24 Nisan 1924’te yapılan değişikler ile Liva-Sancak teşkilatı kaldırılınca Artvin il haline geldi. 1926 Haziranında 877 sayılı kanunla Yusufeli ilçesi Erzurum ilinden alınarak Artvin’e bağlandı. Arazi şartlarının zorluğu, Artvin ve çevresinin vilayet merkezine olan uzaklığı birtakım sorunlara yol açınca dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün 25 Temmuz 1935 tarihindeki Artvin’i ziyaretinde durum kendisine iletildi.Bu kebabin ilk ismi eşkıya kebabı olarak bilinir. Bunun üzerine hükümet 4 Kasım 1936’da kabul edilen 2885 Sayılı Kanun ile merkezi Rize olan Çoruh Vilayeti kaldırıldı. Artvin Merkez, Hopa, Borçka ve Şavşat kazaları ile evvelce Erzurum’a verilmiş olan Yusufeli ilçesi de Artvin’e bağlandı. Anlatılanlara göre Cağ Kebabı, adını eski dönemlerde işlediği suçlardan ötürü dağlara çıkarak yaşamını sürdüren suçluların ayakta kalmak için kuzu yakalayıp, pişirmesinden aldığı, eşkıyanın imkansızlıktan iki taş arasına bir şiş uzatarak eti çevirip pişirdiği ve bundan dolayı eşkıya kebabı diye anıldığı söyleniyor. Dağlardaki eşkıyaların yok olmasının ardından yöredeki düğünlerde bu gelenek hüküm sürmeye devam etmiş.Modernlestikce ismi de değişmiştir.Sözlerini burada tamamlamıştı dedem...

Köyde bazı günler düğünü olan damadın arkadaşları olan bizler düğün günü yemek üzere civardaki en besili ve pahalı olan kuzuyu aralarında para toplayarak satın alır ve kebap yapmak üzere hazırlardik. Düğün öncesi damadın yolunu kesen arkadaşları kuzuya verdikleri parayı damattan alana kadar damadın yolunu keser ve düğüne gitmesini engellerdik. Damat ise arkadaşlarına yani bizlere kuzunun parasını öder ve düğününe ancak bu şekilde gidebilirdi. Bu yönüyle de aslında Eşkıya Kebabı olarak adlandırılan Cağ kebabı daha sona modernleştikçe şimdiki ismi olan Cağ Kebabı adını almistir.
Cağ da yine Anadolu'da kadınların örgüde kullandığı şişlere verilen addır. Ünü Türkiye sınırlarını aşan Cağ Kebabının patentinin Erzurum’da olduğu bilinmekle birlikte bu kebap özellikle Yusufeli ve Artvin yöresinde halkın vazgeçilmez damak tatlarının başında gelmektedir.
...


Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Kadın hakları en iyi nasıl savunulur?