Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
16 Aralık 2019, Pazartesi 22:40 · 114 Okunma
43 Koydeki taskoprunun her zaman en iyi arkadaşı Çoruh neh - Sözümoki

43
Koydeki taskoprunun her zaman en iyi arkadaşı Çoruh nehri olmuştu.Bunu koyde hemen herkes bilir. Yaz kış demeden akan  Coruha
bu köprü en büyük hediyeydi belkide.. Coruh un ilkbaharda coşan suları görenleri ve duyanları dehşete düşürüyor türlü türlü hikayelerle nesilden nesile anlatılıyordu... Coruha şarkılar  söylenir şiirler yazılır en guzel sözleri duymak ister gibi durup bitmeden akardi. Çoruh un  gönlünde  ne vardi bilmiyorum ama bu  zamanın tanığı köprü de türlü hikayeler gizliydi.Tasköprünün ön cephesinde  bu köprüden geçenler selamete kavussunlar  sözleri yazılıydı.Bu kitabe ne zaman ve kim tarafından tahrip edildi bilinmiyor.
Taskopu ile ilgili anlatilan hikayelerden biri de karşı köyden Ferman  ile Fatma’nın Hikayesinde yaşardı. Anlatilana göre  karşı köyden bir güzele sevdalanan Ferman , Fatma’yı görmek için her gün tasköprüye gider. Bir süre sonra Ferman , kızı istemeye gider. Fakat Fatma’nın babası iki sevdalının kavuşmasına izin vermez. Ancak sevdalıların köprüdeki buluşmaları gizlice sürer.
Bir gün Fatma’nın babası durumu fark eder ve gece yarısı köprüde sevdalılara pusu kurar. Silahlar ateşlenir; köprü ortasında iki sevdalı öldürülür. Ferman ile Fatma’nın aşkı türküsü yazılır ve ağıtlar yakilir.

Baska bir anlatılan  hikayede ise
Babür  adında genç bir adam nehrin karşı kıyısında yaşayan bir kıza aşık olur. Nehrin üzerinde köprü olmadığı için Babur sevdiği kıza ulaşamaz. İki aşıkta nehrin kıyısından karşı karşıya konuşurlar. Bir gün kız, Babur ün  yanına gitmeye karar verir ama daha karşı tarafa ulaşamadan suya kapılır. Genç adam, tüm aramalarına rağmen kızı bulamaz.

Genç Babür  beyi Meyahan  Farginoglu ’in yanına gider ve ”Sevdiğim kız yanıma gelmeye çalışırken suya kapılıp boğuldu. Gelin burada bir köprü yapalım, insanlar rahatça geçebilsinler, sevdiklerine kavuşa bilsinler”der.
Beyinin adamları köprüyü yarıya kadar yapar ancak köprünün kemer açıklığı büyük olur. Beyin adamlari Babur u yanına çağırır ve köprünün diğer yarısını yapıp yapamayacağını sorar ona.
Babür  köprüyü tamamlayabileceğini söyler fakat beye bir şart koşar. ”Köprünün diğer yarısını tamamlarsam, senin sağ kolunu bilek hizasından keseceğim demiş” Aynı şekilde Bey de Babür  köprüyü tamamlayamazsa onun sağ kolunu keseceğini söyler. Babür  köprünün kalan kısmı için çok çalışır ve köprüyü tamamlar ve beyin sağ kolunu bilekten keser. Köprünün ortasındaki kesik el figürünün ise iddiayı kaybeden beyin kesilen elini sembol ettiğini söylenir.

Bir başka anlatılan  hikayede ise   bizim köydeki taskopruyu zengin bir Çerkez kız yaptirdi. Bir gün Çerkez kızı köprü yapımını görmeye giderken köprüyü yapan ustalardan birinin oturduğu yerde sürekli kibrit yaktigini ve buna sinirlenen kiza cok cimrisin sözü üzerine Çerkez kızı o zaman ben de bu köprünün ayağına bir küp altın gömeceğim demiş. O güne kadar  köprüye tuhaf adamların neden vakit li vakitsiz geldiklerine anlam veremiyorduk. Meğer bu bir küp altın icinmis  diye geçirdim içimden. O gün  bugün  defineciler de gelip gider olmuştu...

Asırlar geçti hikayeler anlatir kuşaktan kuşağa...  Aşklar yaşanır destan olur dilerde... Çoruh ise alkış tutar taskopru de bulunanlara...
Tüm gece köprüyü harman yerinden izledim. Zuhreyi aradım gözlerim... Ne bir iz ne bir ses vardı ona dair...
Bir asır zaman geçti sandım taskoprude..
Ağladım ağladım Çoruh gibi. Kalbimdeki yangını söndürmek  bir damla etmese de...
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Adolf Hitler 5 yaşındayken öldürmen için sana verildi, öldürür müydün öldürmez miydin? Neden?