Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
08 Mart 2019, Cuma 00:32 · 73 Okunma
8 MART - Sözümoki

8 MART

8 mart öyle kapitalizmin bir oyunu değil bir 14 şubat gibi sacma bir gün değil 8 martta olan emekçi kadınları anmak adına bir gündür.
Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verir. Gunumuzde kadına verilen değer o kadar yerler de ki her gün haberler de çıkan kadın cinayetleri , çocuklara yapılan istismarlar, sokaklarda bosanamadigi için çocuğu önünde dövülen katledilen kadınlar .
Kapalı giyinse yobaz ,açık giyinse yollu denen, konuşunca suçlanan, bir ortamda önceliği hep erkeklerin olan bir dünya.
Bir iş yaparken ;ya Allah aşkına elinin hamuruyla bu işlere girişme.
Ahahaa biz erkek halimizle yapamıyoruz sen kadınsın nasıl yapıcaksın gibi söylemler.
Kızlar okumaz , kadınlar yapamaz.
Kadın gibi yapma , kız gibi gülme , kadın gibi konuşma, kadın gibi ağlama nedir bu düşünce . Kadin olmak güçsüz , ezilecek , aşağılanacak bir olgu değildir. Hz. Muhammet (sav) efendimiz herkes kızını diri diri toprağa gömerken o başının üstünde sokaklarda gezdirirmis. Rabbimiz erkeğin kaburga kemiklerinden kadını yaratmış erkek kadına işkence etsin horlasin diye değil koruyup kollasın diye .
Kısacası kadın obje değildir. Kadın hayattir ,candır .
Başta şehit annelerinin vatani uğruna cesurca boyun eğmeden oğlunu toprağa veren kadınların, şiddete karşı çocuklarına sevgiyi aşılayan kadınların, her ne olursa olsun vazgeçmeyen savaşan güçlü kadınların, ve daima çalışan başarmak için uğraşan tüm kadınların KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN 💙

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
Hikaye (Günün Hikayesi)
Kankamın en çok ............. yönünü seviyorum. (cümlesinde noktalı yere ne yazardın?)
Sözümoki © 2019 - V.8
Destekçilerimiz →