Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
06 Kasım 2018, Salı 10:09 · 163 Okunma
ABDnin Uzay Kampındaki Türk - Sözümoki

ABD’nin Uzay Kampındaki Türk


Ülkemizde pek çok insan zamanında astronot olmayı ya da Mars’a yolculuk yapmayı istemiş ya da hayal etmiştir. Bazıları çocuk olmanın verdiği merak yüzünden bunu istediğinden zamanla bu hayali unutmuş, bazıları da imkansızlıklar yüzünden bu hayalini yerine getirememiştir. Ancak Selin Turhan bu çoğunluğa dahil olmayan biri. Hayalini gerçekleştirmek için gerçekten çabalamış ve karşılığını da almış.

Selin, ABD’nin Uzay ve Roket Merkezindeki Honeywell Liderlik Akademisi’ne kabul edildi. Burada bilim ve teknoloji temelli liderlik yeteneklerinin geliştirilmesi için eğitim veriliyor. Türkiye’den yapılan başvurular arasından kabul edilen tek Türk Selin Turhan oldu. Bu eğitimin içeriğiyse astronot olmak isteyenler için oldukça faydalı. Astronot simülasyon eğitimleri,
mekik görevleri, ay yürüyüşü, kodlama gibi birçok konuda tam donanımlı ve liderlik becerisi gelişmiş pilotlar ve astronotlar yetiştirmeyi amaçlayan bu program aslında bir burs programı.
Selin’in kabul edilmesiyse tamamen azminin bir sonucu.

Astronot olmanın hayallerini kuran Turhan, 2 yıl boyunca başvuru yapabilecek yaşa gelmeyi beklemiş. Sürekli olarak gerekli koşulları takip edip yerine getirmeye çalışmış. 16 yaşında gelip başvuruyu yaptığında kendinden emin olsa da, kabul edileceği konusunda kesin bir düşüncesi yokmuş. İşte tam o anda azmi ve çalışmaları meyvesini vermiş ve kabul mektubuyla kabul edildiğini öğrenmiş.
Burada farklı kültürlerden ve milletlerden öğrencilerle çalışma fırsatı yakaladığını belirten Selin, birlikte çalışmalarının sonuç vermeye başladığını ifade ediyor. Amacı ise önce pilot olmak ve daha sonra NASA’da görev almak.

Bunca kötü haberin arasında böyle güzel bir haberi duymak bazen insana gerçekten umut vadediyor. Umarız Selin daha da başarılı olur ve NASA’da Türkiye’yi temsil eder. Selin’in kadın olması da, onu 2 kat başarılı kılıyor çünkü eminiz ki birçok kişi ona bunu yapamayacağını söylemiştir. Yani o sadece engelleri değil, aynı zamanda başka insanları da aşmış.

#abd #uzay #astronot #bilgi #ilim #dünya #uzayyolculugu #uzaydakitürk #abdülkesi #blog #blogger #yazar #makale #sozumoki #kötühaber #NASA #temsiletmek

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
İngiltere başbakanı oldun, ne yaparsın?
Sözümoki © 2019 - V.8
Destekçilerimiz →