Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
25 Temmuz 2018, Çarşamba 16:11 · 301 Okunma
AHLAKİ ÇÖKÜŞ - Sözümoki

AHLAKİ ÇÖKÜŞAhlak; doğuştan getirdiğimiz ya da sonradan kazandığımız bir takım tutum ve davranışların tümüdür. İyi ve güzel olan bütün hasletler ahlak kavramı içerisindedir.
İffeti olma, saygılı olma, yardımsever olma, kul hakkı yememe, dürüstlük, haramlardan kaçınma, yalan söylememe gibi insani özelliklerin hepsi ahlaki değerlerdir.
Yüce Yaradan (c.c) Kur'an-ı Kerim'de bir çok yerde bizi ahlaklı olmamız konusunda uyarmıştır:
“Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin. “ (Kalem Suresi 4)
“Sözü işitip de en güzeline uyan kullarımı müjdele.” ( Zümer Suresi 17- 18)
“Doğru olan erkekler ve kadınlar, Cenab- I Hak bunlara mağrifet ve büyük ecir hazırlanmıştır.” ( Ahzap Suresi 35)
“Ahdinizi yerine getiriniz, çünkü ahdinizden mesulsünüz.” ( İsra Suresi 34)

Efendimiz (s.a.v) de hadislerinde ahlakın öneminden bahsetmiştir:
Ahlakınızı güzelleştiriniz) [İbni Lal]
Sizin imanca en güzeliniz, ahlakça en güzel olanınızdır. [Hakim]

Ya Rabbi senden, sıhhat, afiyet ve güzel ahlak dilerim. [Harâiti]
Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim. [Beyheki]

Güzel ahlak, büyük günahları, suyun kirleri temizlemesi gibi temizler. Kötü ahlak ise, salih amelleri, sirkenin balı bozduğu gibi bozar. [İ. Hibban]
Bunca uyarılara rağmen, bunca bize gönderilen güzel insanlara güzel örenlere rağmen bir ahlaki çöküş içerisinde boğulmak üzereyiz ne yazık ki. Cinayetler, hırsızlıklar, zinalar, haram yemeler, gıybetler ve daha onlarca kötülük. Dünyada ilk kötülük bilindiği üzere Hz. Adem (a.s) in oğullarından Kâbil tarafından yapılmıştır. Hasetlik sonucu kardeşi Habil'in canına kıymıştır. Dünyadaki gelmiş geçmiş bütün katillerin Kâbil soyundan geldiği söylenir.
Lût Kavmine baktığımızda; şimdi üzerinde rengarenk giysiler, ellerinde pankartlar ‘Velev ki ibneyiz" diye bağıranların ataları olduğunu görüyoruz. Erkekler arasındaki eşcinsellik öyle yayılmış, öyle vahim bir hal almıştı ki; Allah (c.c) üzerlerine azabını göndermiş, onları taş ederek bizim de ibret almamız için bu güne kadar getirmiştir.
Ülkemizde bilhassa son zamanlarda yaşanan çocuk tecavüzleri ve cinayetleri ise içimizi en çok yaralayan, kelimelere dahi yakışmayan en elim hadiseler ne yazık ki..
Peki meselenin temeline baktığımızda sorun nedir? Yanlış ana baba tutumları, problemli ailede yetişen çocuklar, ahlaki manevi değerleri olmayan insanların yetiştirdiği çocuklar büyüdüklerinde; ağıza dahi alınamayacak kadar büyük iğrençlikleri, ahlaksızlıkları yapabilir hale geliyorlar.
En büyük düşmanlarımız nefsimiz ve şeytan olup, her daim onlarla savaşmamız gerekirken; birbirimizle sürekli bir savaş halindeyiz. İmanımızı elde tutmanın, ahlakımızı korumanın, elimizde kor ateş tutmak kadar zor olduğu bir dönemde en büyük sığınağımız, koruyucumuz olan Yüce Yaratıcı’ yı (c.c) en büyük dost edinmeli, Kur'an-ı Kerim'i en büyük rehber edinmeliyiz.
Allah (c.c) her daim sırat-ı müstakim üzere giden kullarından eylesin...

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Genellikle diline dolanan şarkı?
Sözümoki © 2019 - V.8   Giriş   Kayıt   Üye Kitapları   Üyelik Sözleşmesi   Gizlilik ve Güvenlik   Satış Sözleşmesi   Teslimat Koşulları   Çerez Politikası   Garanti, İade Koşulları   İletişim   Mağaza   Destekçilerimiz →