Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
03 Haziran 2018, Pazar 11:14 · 403 Okunma
ALIŞIYORUZ Alışmak bir çok anlama gelir - Sözümoki

ALIŞIYORUZ


Alışmak; bir çok anlama gelir. İlk aklımıza gelen anlamı; bir şeyi tekrar ede ede kolaylıkla yapabilir duruma gelmektir. Bundan: “ Yeni işime alıştım.” manasını çıkarabiliriz. Sürekli ister duruma gelmek. Bundan: “Çaya iyice alıştım.” anlamı çıkar. 3.sü; Bağlanmak, ısınmaktır. Bundan: “ Küçük kedime çok alıştım.” anlamı çıkar.
Bir de: “ Yadırgamaz duruma gelmek.” manasında alışmak vardır. Örneğin; bir baharatçıya girdiğimizde burnumuz ortamdaki kokuya bir süre sonra alışır, hissetmez hale gelir. Fakat bunu manevi yönden ele alırsak en vahim, acı bir alışma şeklidir.
Bilindiği üzere Lût kavmi; sapkın ilişkilere ve ahlaksızlığa alışmıştı. Bu durum onlar için artık gündelik, normal bir hâl almıştı. Allah (c.c) bir gün onların üzerine hiç beklemedikleri bir anda gazabını öyle bir saldı ki, neye uğradıklarını anlamadan taş kesildiler ve ibret almamız için günümüze kadar getirildiler.
İçinde bulunduğumuz döneme baktığımızda; birçok olumsuzluğa alışma yolundayız ya da çoktan alıştık bile. Faize alışıyoruz; haram değil, ‘kazanç' olarak görmeye başlıyoruz. Kendimizi hayatın akışına kaptırıp, dünyayı yalnızca yeme içme eğlenme yeri olarak görmeye alışıyoruz.
Gıybet etmeyi normal bir şeymiş gibi görüyoruz. Günün muhasebesini yaptığımızda bir bakıyoruz ki neredeyse tüm zamanımızı:” o onu dedi, bu bunu yaptı, şu şöyle baktı.” gibi sözlerle geçirmişiz.
Saygısızlığa alışıyoruz. Otobüse bildiğimizde; gençlerin büyüklerine yer vermemesini gayet normal karşılıyoruz. İletişimsizliğe alışıyoruz. Eşle dostla mesajlaşarak çok güzel iletişim kuruyoruz fakat bir araya geldiğimizde telefonlara bakmaktan, doğru dürüst birbirimizin yüzüne bakmıyoruz.
Edepsizliğe, ahlaksızlığa da alışıyoruz. Genel manada ahlak dışı olan davranışlar, hareketler kimimize çok kötü gelirken; kimimize gayet normal bir davranış olarak gelebiliyor. Ve en acısı da birbirimize: “Bu artık her yerde böyle, yapacak bir şey yok.” deyip, kestirip atıyoruz.
Meşhur bir deyiş vardır: “Dünyanın çivisi çıktı.” Diye. O çiviyi her şeyi normal olarak gören ve gösteren biz insanlar çıkarıyoruz. Allah-ü Teâlâ zaman zaman uyarılar gönderiyor ve Yüce Kitabında bir çok yerde bizlere sesleniyor: “Hâlâ düşünüp ibret almayacak mısınız?”
Rabbim bizleri ahir zamanın fitneleri içerisinde, sırat-ı müstakim üzere gidenlerden eylesin.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Genellikle diline dolanan şarkı?
Sözümoki © 2019 - V.8   Giriş   Kayıt   Üye Kitapları   Üyelik Sözleşmesi   Gizlilik ve Güvenlik   Satış Sözleşmesi   Teslimat Koşulları   Çerez Politikası   Garanti, İade Koşulları   İletişim   Mağaza   Destekçilerimiz →