Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
20 Ocak 2018, Cumartesi 12:20 · 323 Okunma
Anadolu Sofraları - Sözümoki

Anadolu Sofraları

Türk mutfağı, Orta Asya’dan Anadolu topraklarına kadar yaptığı yolculuğunda kurutulmuş et, kımız gibi yiyecek ve içecekler ile yemek kültürü köklerinin temellerini atmış, Anadolu’nun verimli topraklarında çeşitliliğini arttırarak uluslararası alanda en zengin mutfak kültürlerinden birine sahip olmuştur. Coğrafi koşulların tarım ve hayvancılığa elverişli olması, çeşitliliğin artmasında en büyük etkenlerden biridir fakat Anadolu’nun iklim çeşitliliği, yemek gelenekleri açısından bölgesel olarak farklılıklar göstermesine sebep olmuştur. Doğu Anadolu bölgesinin coğrafi koşulları ve tarıma elvermeyişi sebebiyle, Ege ve Akdeniz bölgelerine kıyasla yemeklerinde yağ-protein açısından daha zengindir ve kültürel yemeklerinin çoğunluğunu et oluşturmaktadır. Kıyı bölgelerinde ise yemeklerinde çoğunlukla sebze ve bitkisel yağlar kullanılmaktadır.

Kendine ait sayısız yemek çeşidi olan Anadolu, farklı ulusların yemek kültürleri tarafından pek yabancılanmaz. Sebze ve et yemeklerinde bir çok çeşitliliği olan bu kültür, üç tarafı denizlerle çevrili olan topraklarda deniz ürünlerinden de oldukça etkilenmiştir. Günümüzde turizm sektöründe hala yeterince ön plana çıkarılmayan bu kültürün yemekleri, yok olmaya yüz tutmuş durumdadır. Yeni jenerasyonlar tarafından ilgi gösterilmemesi, bunun en büyük sebeplerinden biridir.

Eski mutfak kültürünün zamana yenik düşerek unutulmuş olan yemek çeşitleri, günümüz Türk mutfağının tarif kitabında bulunan bütün yemeklere ilham kaynağı olmuştur. Aynı zamanda özgeçmişine baktığımızda bu toprakların bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması, dünyanın her tarafında kültürel yemekleri etkilemiş olduğunu bize göstermektedir. Kendine has kültürel etkinliklerde bu medeniyetler, ziyafet veya kutlamalarda gösterişli sofralar kurmak amacıyla çeşitliliği ve renk bakımından zenginliği arttırmak için tarihten esinlenmiş, eski kültürlere ait olan bazı simaları görmemize sebep olmuştur. Bu günlerde çeşitlilik bakımından zengin olduğu kadar tarihi açıdan da göz dolduran bu yemeklere genellikle İç Anadolu kesimlerinde rastlamak hala mümkündür.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Polisi mi daha çok seviyorsun Askeri mi? Neden?