Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Tolga Öztürk Platin Destekçi
15 Temmuz 2018, Pazar 11:17 · 412 Okunma
Android Klavye Kısayolu Atama, Metin Kısayolu Atama - Sözümoki

Android Klavye Kısayolu Atama, Metin Kısayolu Atama

Android işletim sistemini sevdiğimi çok sonraları farketmiş olsam da, çok beğendiğim bir özelliği var, klavye kısayolları oluşturma / metin kısayolu atama özelliği. Bu özelliği o kadar sevdimki hemen hemen bütün kelimeleri neredeyse bir kısayola atadım gibi geliyor bana. Gelişen android ile birlikte bu özelliğin yeri değişmiş ve çok aramama rağmen bulamadım, en sonunda buldum ve sizinle bunu paylaşmak istedim sizde aramakla vakit kaybetmeyin diye.

Öncelikle bunu ilk defa duyanlar için söyleyeyim, bu bir klavye kısayol oluşturucu, şöyle çalışıyor; siz herhangi bir yazı yazma alanına ia yazıyorsunuz o ekrana iyi akşamlar kelimesini bastırtıyor, yada ig yazıyorsunuz o ekrana iyi geceler kelimesini bastırıyor. Bunu sağlayan, ig tuşuna "iyi geceler" kelimesini atamış olmanız. Şimdi bu nasıl yapılıyor, gelin buna bakalım.

Hemen tam konumunu veriyorum;

• Ayarlar > Genel Yönetim > Dil ve Giriş > Ekran Klavyesi > Samsung Klavye > Öngörücü Yazı > Metin Kısayolları kısmına gidip oradaki "Metin Kısayolları" içinde yer alan "Ekle" butonuna basıyoruz ve karşımıza iki yazı alanı çıkıyor.

• Üstteki alana kısayol kombinasyonunu giriyoruz,

• Alttaki alana o kısayol kombinasyonu girildiğinde yazmasını istediğim kelime veya kelimeleri yazıyoruz.

• Son olarak kaydet dediğimizde, eklenmiş oluyor ve artık herhangi bir yazı yazma alanına o kısayolu girdiğimizde "boşluk" tuşuna basarak o metni kopyalamış oluyoruz.

Orada bulunan öngörücü yazı yanındaki "Aç-Kapa" butonu sizi yanıltmasın, "Aç-Kapa" butonunu değil, "Öngörücü Yazı" kısmını tıkladığınızda Metin Kısayolları alanı karşınıza çıkacak. Merak ettiğiniz bir konu olursa yorum olarak belirtebilirsiniz, bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

#androidklavyekısayol #klavyekısayol #metinkısayolları #öngörücüyazı #androidmetinkısayolları

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
  • Ahmet Memedoff
    Ahmet Memedoff Bilgilendirici bir yazı.
    16 Temmuz 2018, Pazartesi 09:23
Yazarın diğer paylaşımları;
Şenol Güneş denilince aklına ne geliyor iki cümle ile anlat?