Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
12 Şubat 2018, Pazartesi 09:49 · 176 Okunma
Asitli İçeceklerin Zararları Saymakla Bitmiyor - Sözümoki

Asitli İçeceklerin Zararları Saymakla Bitmiyor

Özellikle günümüz çocuklarının severek tükettiği meşrubatların en başında Cola türündeki asitli içecekler geliyor. Vitamin veya mineral yönünden vücuda hiçbir yararı olmadığı gayet açık bir şekilde bilinen asitli İçeceklerin zararları ise maalesef saymakla bitmiyor.

Pek çoğumuz bu içeceklerin sadece asit yönünden midemize zarar verdiğini düşünebilir. Oysa bu içecekler birçok yönden sağlığımızı tehdit ediyor. Bir defa asitli içeceklerin muhteviyatında olması gerekenden 10 kat fazla şeker bulunuyor olması bile başlı başına bir tehdit. Üstelik bu doğal bir şeker de değildir. Genellikle mısır şurubu olarak adlandırılan maddeler katılarak tatlandırılan bu tarz içecekleri sadece asitli içeceklerde de bulunmuyor. Aynı zamanda hazır meyve sularında da bol miktarda bulunan mısır şurubu veya glikoz özellikle diyabetin yani şeker hastalığının oluşumunda büyük bir rol oynuyor.

Asitli İçeceklerde Bulunan Zararlı Maddeler

Yüksek oranda şeker dışında asitli içeceklerin içinde birçok sağlıksız madde bulunur. Bu maddeler;

• Fosforikasit
• Renklendiriciler
• Karmin
• Aspartam
• Sakarin
• Kafein
• Taurin gibi maddelerden oluşuyor.

Bu maddelerin her birinin vücudumuzun farklı kısımlarına zararları söz konusudur. Peki, bu maddeler hangi sağlık sorunlarına yol açıyor, birde bunlara bakalım;

Fosforik asit temin edilmesi kolay ve ucuz bir maddedir. Buda bu tarz ürünlerinin yapılış ve satış maliyetlerinin uygun olmasını ve kolayca ulaşılabilmesi içeceklerin içerisinde yer almasına neden oluyor. Fakat bu madde %100 tedavisi bulunmayan osteoporoz hastalığına sebebiyet verebilmektedir. Osteoporoz kemiklerdeki kalsiyum miktarının büyük ölçüde azalması veya tamamen yok olması ile sonuçlanabiliyor.

Diğer bir tehlike madde ise karmindir. Adı pek duyulmamış bu madde orta ve güney Amerika da yaşayan ve kene türünde bir böceğin salgılarından üretiliyor. Kırmızı, mor veya pembe renk elde etmek için bu böceğin kaynatılarak öldürülmesi ile elde ediliyor. Özellikle üretildiği ülkede zararsız olduğu vurgulansa da bağımsız kuruluşlar tarafından çeşitli alerjik reaksiyonlara sebebiyet verdiğini kanıtlayan bir takım bulgular söz konusudur.

Bunun yanı sıra Kafein ve türevi maddelerin içecekler yoluyla fazla tüketimi söz konusu olduğunda yetişkinlerden daha fazla çocukların etkilendiği bir durum ortaya çıkıyor. Agresif tavırlar,uykusuzluk,baş ağrısı veya huzursuzluk gibi birçok olumsuzluğun neden olduğu bariz bir şekilde bilinen bu tarz içecekleri tüketmek yerine geleneksel şerbetlerimiz veya doğal sıkılmış meyve sularını artık tercih etmemiz gerektiğini anlamamız ne kadar sürer bilinmez, fakat hali hazırda bu içecekleri son sürat tüketmeye devam ettiğimiz maalesef bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8