Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
09 Şubat 2018, Cuma 11:03 · 120 Okunma
Avrupa Birliği Yolunda Türkiye - Sözümoki

Avrupa Birliği Yolunda Türkiye

Dile kolay yaklaşık 59 yıllık ısrarlı bir bekleyiş ile uzun adaylık süresinde rekor kıran Avrupa Birliği yolunda Türkiye umutsuz bekleyişini sürdürüyor. Global Yaşam döngüsü içerisinde Avrupa Birliği'ne katılım ülkemize ne gibi avantajlar sağlar? Faydaları çok fazla bilinmese de adaylık sürecinde talep edilen tüm istekleri az veya çok yerine getiren Türkiye diğer aday ülkelere sağlanan esneklikten mahrum bırakılarak yerine getirilen her kriterin ardından yeni ve tutarsız birçok istekle karşılaşmıştır. Aslında Avrupa Birliği çok açık şekilde "sizi almıyoruz" dediği halde Türkiye’nin bu aşırı nazlı hatta şimdiden çökeceği anlaşılan yapıya dahil olma çabaları

Avrupa Birliği Üye Ülkeleri Hangi Avantajlardan Yararlanıyor?

Avrupa Birliği'nin temelde birçok avantajından bahsedilebilir, ancak günümüzde gelişen dünya ekonomisi ve buna bağlı olarak ilerleyen rekabetin şartları göz önüne alındığında Avrupa birliğinin komplike bir şekilde avantajlarla dolu olduğunu düşünmek yanlış bir kanaattir. Dolayısıyla Avrupa Birliği'nin sağladığı avantajların yanı sıra dezavantajlarının da bulunduğu mutlaka hesap edilmelidir. Şimdi dilerseniz Avrupa birliğinin üye ülkelere sağladığı avantajları nelerdir birlikte bakalım?

• Avrupa Birliği'ne üye bir ülkeyseniz diğer AB üyesi olan ülkelere seyahat veya yerleşmede serbest dolaşım çerçevesinde vize gerektirmemektedir.
• Birlik üyesi ülkelerden mülk satın almak veya yurt dışına mülk satmak oldukça kolaydır.
• Üye ülkelerde refah seviyesinin dengeli olmasını sağlayacak şekilde sağlanan yardımlar.
• AB'ye üye olunması durumunda diğer üye ülkelerin iş hayatı, sağlık ve eğitim gibi yaşam standardımızı yükseltecek konularda işbirliği.

Bu çerçevede avantajlarının belirli kapsamda sunulduğu görülen Avrupa Birliği'nin en önemli dezavantajı kültürel birleşmeler neticesinde gerçekleşen anlaşmazlıklar, ekonomik krizlerin domino etkileri ve serbest dolaşımdan kaynaklanan güvenlik açıkları nedeniyle yaşanan terör olayları halen aşılamamış en büyük riskleri oluşturuyor.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8