Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
28 Nisan 2018, Cumartesi 09:20 · 653 Okunma
B Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur? - Sözümoki

B Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

B vitaminini bağırsaktaki bakteriler sentezlemesi bakımından en az diğer vitaminler kadar hayati bir fonksiyonun yerine getirilmesini sağlıyor. İnsan sağlığı bir bütünlük arz ettiğinden yaşam biçimi, beslenme ve ruhsal bütünlük hepsi bir arada olduğunda ancak kişinin sağlıklı olduğundan bahsedilebilir. Dolayısıyla yaşamsal döngü içerisinde bir takım eksilmelerin ilerleyen yaşla birlikte kaçınılmaz olması ve bu vitaminlerin yerine konulamaması durumunda hangi hastalıkların gelişebileceği? Hakkında bilgi edinmekte yarar var.

B vitamini Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar

B vitamini oldukça geniş bir yapı ve kas&iskelet sistemi içerisinde önemli bir yere sahip. Aralarında B12 vitaminin de bulunduğu eksiklikten kaynaklanan
• Kas erimesi
• Sinir sisteminde aksaklıklar
• Uyuşukluk
• Kalp yetmezliği
• Sindirim sistemi bozuklukları
• Deride yaralar
• Anemi (kansızlık)
Gibi rahatsızlıkların direkt olarak b vitamin grubunun eksikliğinden ortaya çıkması kuvvetle muhtemeldir.

B Vitaminin Bulunduğu Besinler

Elbette ki B vitamini eksikliğini gideren birçok yiyecek bulunuyor ve eksilen bu önemli vitamin bu besinler yoluyla yerine konulabiliyor. Tabii bu noktada hemen bir önemli hatırlatma da bulanayım. Kendi başınıza bir B12 kazanımı yönünde hareket etmeden önce doktorunuza mutlaka danışmanızı öneriyoruz. Çünkü farklı bir rahatsızlığınız olabilir ve siz bunun farkında olmayabilirsiniz. Dolayısıyla bu tarz bir davranışa girişmeden önce belirli bazı tetkiklerin yapılmasında hayati bir önem bulunuyor. Bir yandan düzeltmeye çalışırken diğer yandan sağlığınızın olumsuz yönde etkilenmesini istemezsiniz herhalde. Gelelim b vitamininin hangi yiyeceklerde bulunduğuna? B12 vitamini protein kaynaklı çok sayıda yiyecek de bulunabildiğinden temin edilmesi de oldukça kolay. Özellikle sakatat olarak tabir edilen kuzu karaciğeri başta olmak üzere kırmızı ve beyaz et içerisinde bulunan b12 vitaminine aynı zamanda yumurta, peynir ve deniz mahsulleri de bolca rastlamak mümkündür, tabi aşırıya kaçmamak kaydıyla. Sağlık ve mutluluk hep yanınızda olsun.

#bakteri #vitamin #bvitamini #kas #iskelet #hastalık #sağlık #sağlıklıyaşamönerileri #sağlıklıbeslenme

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Adolf Hitler 5 yaşındayken öldürmen için sana verildi, öldürür müydün öldürmez miydin? Neden?