Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
BAKIŞ AÇISI - Sözümoki

BAKIŞ AÇISI


Güneşli güzel bir günü değerlendirip yürüyüş yapmaya karar vermiştim. Enerjik bir şekilde evden çıkıp, yürümeye başladım. Yarım saat kadar yürüdükten sonra, ileride bir inşaatın önünden geçerken, durup biraz soluklanmak, hem de işçilerle sohbet etmek için, inşaat alanına girdim.
Gördüğüm ilk işçinin yanına yaklaşıp; ‘Kolay gelsin, ne yapıyorsun ?’ dedim. Bir ‘sağol’ bile demeden
‘ Kör müsün? Çalışıyorum, bu koca koca kayaları parçalıyor, sonra da depoya taşıyorum. İşim çok ağır ve zor. Güneşin altında kan ter içinde kalıyorum, çok yoruluyorum.’ diye şikayet etti.
Bu işçiden şikayetten başka bir şey duyamayacağımı anlayınca, ‘ Kolay gelsin’ deyip, yanından ayrıldım ve ileride çalışan işçinin yanına gittim.
‘Kolay gelsin, ne yapıyorsun ?’ diye sordum yorulmuş ve terlemiş işçiye. ‘ Sağ olasın kardeş’ diye cevap vererek baktı yüzüme ve devam etti anlatmaya; ‘ parçalanmış taşların çıkıntılarını yontuyorum. Yüzeylerini pürüzsüzleştiriyorum ki binaya kolayca monte edilebilsin. Yaptığım iş oldukça ağır ve zor ama ekmek paramt kazanıyorum. Elimden geleni yapıyorum.’ Dedi.
İşçiyi işinden daha fazla alıkoymamak için ‘kolay gelsin’ diyerek yanından ayrıldım.
Az ileride çalışan işçinin yanına yaklaşarak biraz da onunla sohbet etmek için ‘kolay gelsin, ne yapıyorsun’ dedim. Yüzüme gülümseyerek ‘ Görmüyor musun?’ dedi işçi kollarını gökyüzüne kaldırarak. ‘ Bir okul yapıyorum.’
Verdiği cevap beni oldukça şaşırtmıştı. Diğer iki işçi gibi, ne yaptığı işin mahiyetini anlatmış, ne de zorluklarından hayıflanmıştı. Oysaki hepsi aynı işi yapıyorlardı. O hedefine odaklanmış, yaptığı işin sonucunu hayal ediyordu.
Yaptığınız iş ne olursa olsun, görmeyi seçtiğiniz yol, sizin tutumunuza bağlıdır. Bugün hava sıcak mı, yoksa güneşli mi? Bardağın yarı boş mu, yoksa dolu mu? İşim zor mu, yoksa bir işim var mı? Seçim sizin…
#wattpad #tumblr #blog #roman #öykü #şiir #kıssadanhisse #şair #yazar #blog #blogger #günlük #öykü #hikaye #şiir #yazar #kitap #kitapyaz #yazılarınkitapoluyor #bakışaçısı #seçimsizin #olumluol #pozitifol

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Diğer hikayeler;
Biyografisini okumak istediğin bir kişi var mı? Bu kim?
Sözümoki © 2019 - V.8
Destekçilerimiz →