Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Mahir Ersin Ekmekçi Bronz Destekçi
06 Ekim 2018, Cumartesi 11:54 · 232 Okunma
Bebekler Tehdit Altında - Sözümoki

Bebekler Tehdit Altında

Plastiğin hammaddesi içerisinde bulunan Bisphenol adlı bir madde ve buna eşlik eden fitalat isimli yapıştırıcılar özellikle bebeklerin beslendikleri biberonlar içerisinde çözülerek bu değerli varlıkların büyük sağlık sorunları ile karşılaşmasına neden oluyor. Aynı zamanda Plastik su şişelerinden diğer plastikle ambalajlanmış bütün gıda maddeleri ve plastikten yapılmış oyuncaklara kadar bir zincir içerisinde bizlere sunulan Bisfenol ve fitalatlar insan sağlığını geri dönülemeyecek ölçüde tahrip ediyor.

Son derece zararlı etkilere neden olan bu maddelerin insanlar üzerinde nasıl olumsuz etkiler yaptığına hemen bakalım. Çünkü öyle böyle değil neredeyse 21 tane çok ağır rahatsızlığın başlıca kaynağı bu 2 katil maddedir. Esas hammaddesi petrol olan plastiğin doğada binlerce yılda çözülebildiğini hepimiz biliyoruz. Şöyle bir düşünün doğada binlerce yılda ancak temizlenebilen bu maddelerin ortalama 70 yıllık ömrü olan insana neler yapmaz.

1950'de Yarım Milyon Ton Olan Plastik Üretimi Bugün 260 Milyon Ton
Dünyada 1950'li yıllarda sadece yarım milyon ton plastik üretimi gerçekleştirilirken günümüzde bu rakam 260 milyon tona ulaşmış durumda. Peki, ne var bunda arkadaş? Diye soranlar olabilir. Şimdi bu rakamların neyi ifade ettiğini birazdan öğreneceğiz. Bütün dünyada aslında sadece bir tane deniz var ve bu denizde toplam 5 adet girdap bulunuyor. Bunlardan en önemlisi pasifik okyanusunda bulunan ve “adına çöp yaması” denilen girdaptır.

Bu girdapların tamamında bir çekim gücü bulunur. Bunun anlamı İstanbul’dan denize atılan plastik bir şişe bu girdaplardan en yakın olanına doğru sürükleneceğidir. Bütün bu öldürücü kimyasallarla dolu çöpü içerisine çeken girdaplar güneş ışığının yardımıyla bunları parçalar. Dolayısıyla bu plastikleri yiyecek zanneden balıklar, martılar ve diğer aç canlılar plastikleri mideye indirirler. Özellikle soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kaplumbağalar, balinalar, köpek balıkları ve aklınıza gelebilecek birçok deniz canlısı parçalanmış plastiği yiyerek yaşamlarına son verirler.

Ekosistemin yok olmasına sebep olan bisfenol ve onun katil kardeşi fitalatları sadece hayvanlar tüketmiyor. Çünkü bizlerde paketlenmiş ve aylarca raflarda gıda maddesi ile haşır neşir olmuş bu maddelere bol miktarda maruz kalıyoruz. Dolayısıyla pakete girmiş ve hammaddesi bisfenol olan her ürün aslında bizleri adım adım zehirleyerek telafisi olmayan, Otizm, Tip 2 diyabet, Kanser, Hiper tansiyon ve daha birçok çaresi tam olarak bulunamamış hastalığa yaklaşmamızı sağlıyor. Artık her şeyi kendimizin üreteceği bir noktaya doğru gidilmesi şart oldu. Ya bunu başarırız veya kendi elimizle kendimizi yok ederiz.

#bebek #saglık #dikkat #cocoukgelişimi #anne #baba #blog #blogger #saglıkhizmetleri #cocuklar #mikroplar

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Savaş denilince ilk aklına gelen hangi savaş?
Sözümoki © 2019 - V.8   Giriş   Kayıt   Üye Kitapları   Üyelik Sözleşmesi   Gizlilik ve Güvenlik   Satış Sözleşmesi   Teslimat Koşulları   Çerez Politikası   Garanti, İade Koşulları   İletişim   Mağaza   Destekçilerimiz →