Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Beş Suları Aldatmacası - Sözümoki
18 Ocak 2021, Pazartesi 01:09 · 67 Okunma

Beş Suları Aldatmacası

Bir insanı gerçekten kalbinle kabul edersen, tüm insanları tanıma isteğin kaybolabilir. Hatta ölüm bile araya girse değişmeyebilir. Aklınla inkâr ettiğini kalbinle inkâr edemezsin. Öyle bir andır ki her şey eskisi gibi olsun isteyebilirsin. Geçmişe geri dönmeyi akıl hiç istemez. İsteyenlerin de aklını çalışır bulmam. Kalbin isterse, üzülürüm ama kabul ederim mecburen. Kendimi incelediğimde içerisinde itiraflar da vardı, cesur sözler de. Ama itiraflar burada olanlar gibi değil. Kimsenin kendisine yediremeyeceği itiraflar. Etmek ister miydim? Soran olursa elbette tek tek hepsini söyleyebilirim; çünkü sorguladığım benliği bir başkasına söylemem zor değil. Birini mesela söyleyeyim: Bir insanı sevdiğini hissedebilmek gibiydi. Ama bu kalbi hızlandıran bir şeydi, onu durduran olamazdı; çünkü o güç Tanrı'ya aitti. Dünyada bir ihtimali daha kaldırabilirdi ruh, daha iyisini. Ama kalp daha iyisini hayal edemezdi, edebilse zaten yeterince sevmemiştir.
İnsan olarak hayatında değişen şeyler olabilir, gerçekler söze döküldüğünde gerçeklik kaybedebilir. Gel gör ki anlattıkların eksik ise yanlış kalır. Eksik bırakılan her şey yanlışa dönüşür. Umudum var yanlışlardan; çünkü içinde ruhum vardı. İnsanın ruhu istemedikçe kirlenmezdi, kirletilmezdi. Benim kalbimi de bu umut öldürecek sanırım. Ya da aklım şaşırır bambaşka bir saçmalığa uyanırım. Yine bazen hayaller kurarsın, yanlarda farklı farklı alt katman hayallerin olabilir; zenginlik, ihtişam vs. Ama ortasına bir kalp koyarsın, çok sevdiğin ya da seveceğin bir insanı merkezine koyarsın. Yıkılsan da hayalin yıkılmaz, kimsen yoksa da oluşturursun. Seni çok iyi anlayan birisini hayal edersin. Sen hayallerimdeki insansın diyebilmek için belki de. Zihninde bir sürü kurmaca oluşabilir, yapılır yıkılır. Elbette birbirinden farklı zannetsen de aynı sonuca varabilir bunlar. Hayallerini kirletebilir. Her eyleminde aklında canlanması gerekenler vardır: Ruhun, üstünde Tanrı, altında egon. Şeytanın elini sıkarsın her yanlışında. İbret olsun diye var olduğunu bilmelisin bu durumda. Kalp dediğin ise, hiçbir çiftte iki tane olmaz. Çünkü iki ruh bir kalptir. Yalnız ruh yarım kalbe sahip olur, bu şekilde yaşamaksa esaret doludur, kalbi esir eder. Ruh gibi bir miniği eksik bırakır. Seçimdir elbet, istektir ya da çaresizliktir bazen.
Saat 5 suları aldatmacası, yapılmayan bir iddianın "Aldatma" başlığı ile bağışlanması. Ffaela rüyaları kadar harika bir ironiydi yaptığı.

Yazarın diğer paylaşımları;
...
...
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Sevdiğin kişi için onun seven diğer kişi ile ölümüne düello yapar mısın? Neden?