Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Bilinç. Bilinç her insanda farklı boyutlarda gösteriyor ke - Sözümoki
Bilal Pamuk Platin Destekçi Platin Destekçi
20 Şubat 2020, Perşembe 10:51 · 177 Okunma

Bilinç.

Bilinç her insanda farklı boyutlarda gösteriyor kendini.
Örneklendirmek gerekirse,
Ben eşimin veya eş adayımin benden büyük olmasına onemsemezdim mesela.
Bilinçli daha zeki daha oturmuş daha yaşamış olmasını tercih ederdim.
Toplumu analiz ettiğinde yaşları birbirine yakın insanların boşanma oranları yaşları birbirinden farklılık gösteren insanların boşanma oranından neredeyse 2 katı daha fazla.
Ama bu durum tamamen yetiştirme veya yetistirilme ile alakalı bir durum olduğu gerçeğini de değiştirmez.
Bu toplumda genelde biz erkeklere sabit fikirli yaftasini yapıştıran kadınlar kendilerinin birer saplantı halinde bazı şeyleri kestirip attığının farkında bile değil.
Bu sebeple bilinç denilen olanagin kullanımıni güçlendirmek çocuk yaşta verilmesi gereken bir eğitim olarak düşünüyorum ben.
Mesela bir kadinin benden 10 yas büyük olması onun dogurganligini etkileyebilir evet fakat bu eşin ile birbirini tamamlayamazsin anlamına gelmez.
Aynı şey bir kadın içinde geçerlidir. Empati yapıp bir kadın gibi düşündüğüm de evet yanımda belki benden yaşlı görünecek veya içimde ki hareketi hızlı kanı yavaşlatacak bir ağırlık olacak düşüncesi ağır basabilir yaş farkından dolayı lakin bu onunla iyi anlamasayacagin anlamına gelmez. Ne var ki evliliklerin çoğu yanımda güzel dursun üzerine yapıldığından ya da çok seviyorum ben herşeyine katlanırim altyapısında düşündüğünde bir kadın o evliliği baştan kaybetmiş demektir. Birde evlenince düzelir bu düzeni yok cümleleri ise hiç bir zaman gerçekçi olmamış ve gerçekleşmemiştir. Bir insan doğar , eğitim görür , büyür eğitim görür , yaşlanır yine eğitim görür her yaşın her ilerleyisin bir artısı eğitimdir. Fakat egitirken bilinç yerlestirilmez bu toplumda hep en son ve en büyük hedeftir hesaplanan. İyi bir işi ve eşi olsun gerisini halleder zaten. Ne yazık ne iş ne de eş bir insansın kamil bir birey olmasına katki saglamamakla beraber daha da bencillige iter bu tarzda yaşama sunulan insanları. Çocuğumuza ailemize yada yakınlarımiza bir işi bir eşi seçmek yerine , ona bir iş seçmenin ve bir eş seçmenin mantığını öğretmek bireyin ömrünün sonuna kadar hem aile içinde hemde yetistirecegi çocukları ve etrafında örnek olduğu insanlari belirli bir seviyenin üstünde olmalarını sağlamak demektir.
Bilinç dindir .
Bilinç temeldir.
Bilinç hakkaniyet ve adalettir.
Ne yazık ki toplumumuz bilincin sıfır noktasına çok yaklaştı...

Niyazi...

2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Paranın kölesi olmak sence ne demek?