Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
13 Şubat 2018, Salı 10:18 · 183 Okunma
Bu Çiçekleri Yetiştirenler Dikkat! - Sözümoki

Bu Çiçekleri Yetiştirenler Dikkat!

Çiçekler her ne kadar evimize renk katıp ruhumuzu dinlendirse de onları yetiştirirken bir kez daha düşünmeliyiz. Çünkü bazı çiçekler güzel görünmelerine ve hoş kokmalarına rağmen son derece zehirli ve alerjik reaksiyonlara neden olabiliyorlar.

Öncelikle bir çiçek yetiştirmeye karar verdiyseniz bu çiçeğin kendine has bir takım özelliklerine dikkat etmek durumundasınız. Özellikle çocukların ve evcil hayvanların beslendiği bir evde hiç istenmeyen durumlara yol açabilirler. Dahası siz bunun uzun süre farkına varmayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi doğada her canlı birtakım koruma tedbirleri ile var olurlar ve kendilerine göre bir takım savunma mekanizmaları vardır. şimdi dilerseniz birkaç örnekle durumu pekiştirelim.

*Aloe Vera
Normalde tıbbi sınıfta değerlendirilebilecek aloe vera medikal açıdan önemli bir bitkidir. Ancak yapraklarındaki jeli kullanmak istiyorsanız sarı kısmına elinize temas etmemesine özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra riskli bitkiler arasında alerjik bakımından en sık rastlanan vakalar Aloe Vera bitkisini kozmetik açıdan kullananlarda görülür.

*Zakkum
Oldukça estetik görüntüsü ile Zakkum yaprakları yenildiğinde ölümlere neden olabilir. Son derece güçlü bir zehire sahip zakkum yine tı bb ı amaçlı kullanım alanı olan bir bitkidir.

*Fulya
Nergisgillerden olan çok zehirli bu çiçek yutulduğunda şiddetli mide kramplarına neden olabilir. Özellikle küçük çocuklar yanlışlık yuttuklarında bu bitkiden yetişkinlere oranla çok daha fazla etkilenebilir. Bu yüzden özellikle hayvan ve çocuklardan uzak tutulmalıdır.

*Orman Gülü
Güzel görünümüyle bizi en çok büyüleyen bitkilerden orman gülü (açelya da denilir) nektarı oldukça zehirlidir. İçindeki zehirli bileşenlerin ani şok ve ölüme dahi varabilecek bir güçte olduğu asla unutulmamalıdır.

*Ortanca
Ortanca yenildiğinde mide bulantısı, ishal, uyuşukluk gibi zehirlenme belirtileri gösterebilen ortancanın yaprakları ve çiçekleri ile bir bütün halinde zehirlidir.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8