Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Mutlu Olacaksın! - Sözümoki
18 Kasım 2020, Çarşamba 15:58 · 257 Okunma

Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Mutlu Olacaksın!Bu yazı bittikten sonra mutlu olacaksın.

Sana mutlu olmayı değil, mutluluğu öğreteceğim.

Hayatımız boyunca saliselik bir an olarak nitelenen mutluluk "saliselik" bir andan ibaret olduğu koca bir yalandır. Sadece bizler kırk yılda bir burnumuzun ucunda duranlara baktığımız için mutluluk bu kadar uzak ve geldiğinde saliselik bir zaman dilimi gibi bilinmektedir.

Mutluluk insanın sol kolu, sağ kolu gibi insanla bütündür. Bu dürtüyü harekete geçirmek için sana bazı sorular soracağım bunları çözüme kavuşturmuş isen bu yazıdan sonra mutlu bir hayat senin olabilir.

Sorular şu

Seni neler memnun eder?
Sen neleri sevmezsin?

Bu iki basit sorunun basit ama net cevapları bizler için kıymetlidir. İnsan net olamadıkça, ne önündekini, ne de geride bıraktıklarını net göremez. Bu nedenle "geçmişim karanlık bir görüntüden ibaret" diye bir tabir kullanma gereği duyarız.

İnsan bu iki soruya her zaman farklı cevaplar vermemelidir. Soru kısmını geçtiysek mutlu olmak adına mutluluğu bilmek adına biraz konuşalım.

Mutluluk insanın ne sahip olma dürtüsüdür, ne de sahip olduklarını her şeyin yerine koymasıdır. Mutluluk insanın sahip olduklarını bilmesi, anlamasıdır.

Kısacası hüzün, dram, keder, mutluluk, neşe, sükût bunların hepsi birdir. Hüzünlüysen mutluluk yakındır, kederliysen mutluluk vardır... Hatta bu dramın ve kederin hemen arkasındadır. Görebilmek gerekir.

İnsanın mutlu olması için tek ihtiyacı olan şey kendisidir. Bir başkasından beklenen mutluluk hiç gelmeyecektir.

Bugün sahip olduklarına bak
Bugün hayatta mısın ona bak
Hiç arkadaşın var mı?
İnsanların hep hakkında kötü konuştuğu birisi misin?
Telefonun birkaç günde bir bile olsa çalıyor mu?

Mutluluk farkında olmaktır. Duyarlı olmaktır. Duygusal olmaktan söz etmiyorum. Mutluluk duyarlı olabilmekten geçer, çünkü duyarlı insanlar etraflarına bakanlardır. Mutluluk da öyledir, kafayı kaldırmak gerek, geriye bakmayı bırakıp kafaları öne çevirmek lazım. Her şeyden önemlisi tutarlı olmak gerekir. Mutlu olmak için yalnızca iyi olan sebeplere yakınlaşmanız gerekmez. Canınızı sıkan şeylerden uzak kalmanız bile yeterlidir. Evet mutluluk nefes almaktan daha basittir.

Mutlu olamama hali mutsuzluk değildir ama mutsuz olmama hali mutluluk halidir.  • Tuğra Çakın
    Tuğra Çakın Ek bir not daha bırakayım. Mutlu olmak için ekstra bir çabaya gerek yoktur. Mutsuz ve olumsuz olmayın yeter
    18 Kasım 2020, Çarşamba 16:06
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Kuantum teorisi hakkında ne düşünüyorsun?