Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
BÜYÜK RESMİ GÖREBİLMEK - Sözümoki
07 Ekim 2020, Çarşamba 23:37 · 118 Okunma

BÜYÜK RESMİ GÖREBİLMEK


Hepimiz zorlu süreçlerden geçeriz zaman zaman. Herkesin yaşadığı bu zorluklar farklı farklıdır; birimizin hayatını alt üst eden bir durum, birimize gül suyu gelebilir. Hatta birimiz öyle acılara maruz kalmışızdır ki, ötekinin zorluk dediği ona ödül bile gelebilir.
Bazılarımız en küçük zorlukta yıkılıp, kabuğuna çekilip ‘bu günlerin geçmeyeceği’ ne inanırken; bazılarımız da her şeyin geçici olduğunu, bunu da atlayacağını düşünerek sabır ve duayı seçer.
Peki, olayları algılayış biçimimiz ve onlara verdiğimiz tepkiler neden farklıdır? Çünkü her birimizin bakış açısı genişliği farklı... Yani kimimiz baktığı yerden resimdeki küçük ayrıntıya takılır, kimimiz de resmin tamamını görürüz.
O büyük resmin içinde bazen can sıkıcı şeyler olabilir, bazen bize anlamsız gelen şeyler de olabilir. Yani hayatımızda canımızı sıkan, bize manasız gelen, “bunu niye yaşadım ki!” deyip hayıflandığımız durumlar olur. O günler geçip düşündüğümüzde, resme büyük açıdan baktığımızda yaşadıklarımızın bize değer kattığını, bizi olgunlaştırdığını hatta bilgeliğe doğru yol almaya başladığımızı görebiliriz.
Her yaşadığımız zorluğu geçmeyecekmiş gibi düşündüğümüzde o olayın içinde acı çekerek kaybolur gideriz. Fakat bu dünyadan sadece geçtiğimizi düşünüp, misafirliğe layık bir şekilde tutum sergilersek; durum ve olayları çok fazla içselleştirmeyip kendimizi ebedi mekanımıza hazırlarsak daha huzurlu, daha dingin bir hayat sürer ve vakti de gelince gerçek hayata intikal ederiz. Yeter ki yaradılış sebebimize layık bir yaşam sürme yolunda olalım.
2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Bir saatliğine süpermen oldun, o bir saatte neler yaparsın?