Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
21 Temmuz 2020, Salı 16:19 · 39 Okunma
ÇATI Bir deve kervanının iğne deliğinden geçmesinin bin yı - Sözümoki

ÇATI


Bir deve kervanının iğne deliğinden geçmesinin bin yıl evveli. Bir memlekette bulutlar zulüm yağdırırmış, insanlar harap olurmuş.
İşte o memlekette çatısı olan tek ev köyün en bencilininmiş. Kimseyi evine almaz tek başına yaşarmış, güçlü olduğundan da kimse bir şey yapamazmış.
Böyle bir zamanda Kırmızı usta karşı çıkmış bütün bu olana. Dayanmış bencilin kapısına. Bencil kapıyı açtığında, sormuş Kırmızı usta neden diye. İnsanlar üzülmekte, zor duruma düşmekte. Sen ise bencilce tek başınasın evinde. Bencilde oturtmuş Kırmızı ustayı koltuğa, başlamış anlatmaya.
-Kırmızı usta bak! Bak insanlara kim var yanın'da. Teksin burada. İnsanlarda aptallar anla. Benimle olursan biz kazanırız Kırmızı usta sana da bir çatı yaparız, yaşarsın altında.
-Ah Bencil ah, benim çatımın altında çocuklar gülmeyecekse, insanlar eğlenmeyecekse, yaşamak bizim neyimize. Şimdi konuşacağım insanlarla, burada olanları anlatacağım onlara.
Derken Bencil yapıştırmış yumruğunu kırmızı ustanın suratına. Kırmızı usta serilmiş yola boydan boya. İnsanlar da toplanmış etrafına Kırmızı usta çevirmiş gözlerini onlara sadece bakın demiş. Çok geçmeden Bencil'e Kırmızı ustanın ölüm haberi gelmiş. Bencil mutluluktan kendi heykelini diktirmiş köylüye fakire.
Kırmızı usta ölmüş ama çırağını bırakmış geride. Çırak yapılan heykeli görünce öfkelenmiş ve kendisine çatı yapmaya karar vermiş. Bunu gören insanlar engel olmuşlar, başka topraklara yollamışlar
Çırak gitti oradan uzaklara bir ev yaptı. Evin çatısıda vardı Kapısı her zaman herkese açıktı. İnsanlar sıkça uğradı Kırmızı ustanın çırağına, Çırakta her fırsatta anlattı onlara doğru olanı ve aydınlattı birçok insanı. Gösterdi onlara her şeyin nasıl olacağını.
Bencil ile Çırak arasında bir savaş başladı, fakat hiçbiri savaşmadı, savaşanlar yalnızca insanlardı.
Abdullah TOZLU

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Sana mucize gibi gelen bir olaya tanık oldun mu? Nasıl bir deneyimdi?