Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Selime Nikbin Platin Destekçi
03 Şubat 2020, Pazartesi 11:55 · 104 Okunma
Çay içelim seninle. - Sözümoki

Çay içelim seninle.

Acil olarak postaya gitmeliyim düşündü. Çünkü bir kaç aileye yardımlar göndermeliydi .İş vaktinin bitmesine az kalıyordu. Vaktinde yetişmesi gerekiyordu. Nihayet ki sıra ona geldi. Sordular ne var bu kutunun içinde?
çocuklara gerek olan elbiseler ve başka şeyler de. Yine sordular :-sen bilirsen de ne göndermek olar ve ne olmaz.
-Evet, biliyorum dedi bayan.
Kaç kilo olduğuna baktılar ve sekiz yüz TL göndermek hakkını istediler. Bayan birde sordu :-ben düzgün duydum mu?
Söylediler ki :evet düz duydunuz .Bir az dedikleri paranı tekrardan söylediler. Bayan bir anlık düşündü ve söyledi. Gelsene ben girim o kutuya, beni gönder. zaten özlemişim memleketimi. Orda çalışanlardan birisi söyledi. Biz özel çalışırız. Hastanenin önünde devlet postası var. Gidip meraklan, orda az paraya göndere bilirsin.
Bayan hemen kutunu götürdü ve dedikleri semte yürüdü. Yürürken Allaha yalvariyirdu ki orda insanlar az olsun ve sırası tez gelsin. Orda da 750 TL söylediler. Karşıda bir postane olduğunu dediler. Kendi kendine düşündü ve ülkesinde meşhur olan bir ata sözünü hayalina getirdi. "Atalar üçten deyip "!
Ve koşarak kendini dedikleri postaya yetirdi. Posta işçileri bütün icindekilerini kontrol etmek için boşalttılar. Ve yeniden nasıl geldi toplamaya başladılar.
istedi yine kendi güzelcene önce topladığı gibi toplasın. Lakin zaman yok idi. Hem de izin vermezdiler. Nihayet ki 400 TL istediler. Soranda niye bu kadar baha? cevapları bu oldu ki yabancı ülkeye böyle olur kıymetler. Nihayet ki kutunu onlara tahvil verildikten sonra canki ağır bir yükün altından çıktı ve rahat nefes alarak dışarı çıktı. Yakinlikdaki parkta oturdu rahat nefes alarak kutunun kaç güne alacaklarını, ve o kimsesiz uçakların nasıl sevineceklerini hayalinde düşünürken kendi de çok seviniyordu. Bir güzel hisler canına, kalbine rahatlık verirdi. Allahina şükürler yaptı ve Allahina yüz tutup yalvardı.
-Ya Rabbim, onlara ayrı yerlerden de ruzı bereket gönder. Ve kimler ki ihtiyaç içindedir hepsinin ruzisini bereketini bol bol eyle.İnşallah!
Beyakdan rahatlık bulan canı şimdi susuzluktan yakıyor, dodaklari bir birine yapışmış canı çay isteyordu. Elindeki su süşesine baktı ve sınırlı bir halde :seni içmek istemiyorum. Ancak çay istiyorum. Yakınlarda bir lokantanın olub olmadığına baktı. Lap ele lokanta olsa da hepsi kahve, koteyl ve başka sovuk şeyler icirken ben de gidip Meşedi Ibad gibi çay mı sipariş vereceğim mi? -düşündü.Yok ya. ..
Elindeki su şişesine bir de baktı ve yine küfr etti. İçmem seni, ölsem de içmem. Ben ancak çay istiyorum. Kimse sanki ona dedi :Yazıklar olsun sana. Ne oldu ki aylarnan, gunlernen oruç tutan ,yemekte, içmekte nefsi olmayan, her defa su icirken besmele çekerek, sen ne lezzetli, güzel su san deyip içen sen deyilmiydin? Deve kimi susuzluğa gücüm var benim diyen sen diyildin mi?
Şimdi böyle inat yapıyorsun. Yazıklar olsun sana. Kendine qel.
İki bayan ellerinde 6,7 bardak çay tutan bir çay kabı ile yanında qeldi oturdular. Gözlerine inanmiyordu. Türk milletinin çaya o kadar da meyilli olmadıklarını biliyordu. Bes bu neydi? !
Bayanlardan birisi yüzünü ona tutup dedi; -Çay icermisiniz?
Evet, dedi bayan. sanki birinci defa içiyordu. O kadar lezzetli idi ki. ..Hayalinde bir bardak da isteyeceğim düşündü. Yine hemin
lezzetle icdi. Bayanlar bakıp dedi : yine istiyorsanız verek. Dedi evet istiyorum.
Bayanlar gülerek baktı ve birisi dedi.
-Biz bu gün sana hidmet etmeye gelmişiz.
Yine memleketinde meşhur olan bir ata sözünü söyledi,
-he ne olar ki yetime qoğal haramdır beyem?
Onlara teşekkürler etmek isteyende, onlar artık yok idiler.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
  • selime nikbin
    selime nikbin Platin Destekçi bu olay kaç sene önce başıma qelen bir olay idi.
    03 Şubat 2020, Pazartesi 15:53
Yazarın diğer paylaşımları;
Kadın hakları en iyi nasıl savunulur?