Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
14 Şubat 2018, Çarşamba 22:29 · 124 Okunma
Çılgın Elon Musk! - Sözümoki

Çılgın Elon Musk!

Bir insan düşünün, hayallerini gerçeğe dönüştürmek için elinden geleni yapıyor. Her şey aslında doktora yaparken, doktorasını yarıda bıraktıktan sonra başlıyor. Dünya’nın 3 şeye ihtiyacını olduğunu anladığı an, onun için dönüm noktası oldu. Uzay, internet ve temiz hava ya da enerji. Gerçekten de en başta düşünmemiz gereken konular bunlar.

Dünya, günden güne kirlenmekte ve bu hızla kirletmeye devam edersek, kısa bir zaman sonra evimiz bize düşman olacak. Peki o zaman ne yapacağız? Nereye gideceğiz? Şu anlık hiçbir şansımız yok. Tabii Elon, hayallerini gerçeğe dönüştürürse her şey bir anda değişir. Şirketlerinin vizyonuna baktığımız zaman Mars’da yaşayan insanlar ve oraya uygun teknolojik aletleri görüyoruz. Şirketlerinin hepsi bu vizyon için çalışıyor zaten. Tesla elektrikli motorlarla, ulaşım konusunda ve temiz hava yönünde. Solarcity enerji konusunda güneş panelleriyle. Ve şu aralar çok sık duyduğumuz ve bu hafta uzaya Tesla arabasını yollamayı başaran SpaceX. SpaceX zaten 2010 tarihinde adını tarihe yazdırmıştı ilk olarak. İleri ki yıllarda bu çalışmaları ile başarı üstüne başarı sağlayacağını kim inkar edebilir? Şirketlere baktığım zaman en çok dikkatimi çeken, SpaceX. Neden mi? Düşünün ki bir şirketin rakipleri, devletler ve Nasa. Bu rekabet aşırı derecede yoğundur tabii ki.

Diğer şirketleri göz önüne alırsak, rakiplerinden kaynaklı kepenkleri indiren şirket sayısı çok fazla. Fakat rekabet konusunda imkansızı zorlayan SpaceX, elinden geleni yaparak ayakta kalmayı başarıyor. İlk olarak Elon’ın PayPal’ı satmasıyla 100 milyon dolara kurulan SpaceX, Nasa ve ABD’nin destekleri ile ayakta kalmasına rağmen, bunu sağlayan kurucusu Elon’dır. Uzay konusunda şirket açıp, bu vizyonu ile Nasa ve ABD’yi ikna ederek, destek alan kaç tane çılgın var Dünya’da? Çok fazla düşünmemizin önemi yok. Bilmediklerimizde varsa, sayı yine parmaklarımızın toplam sayısını geçmeyecek. Karşıma çıkan kişiler genel olarak bizim için çalışıyor dese de söylediklerinin sadece yüzde 60’ı doğru. Elon da her girişimci gibi pazara açılarak bir kar elde etme derdinde. SpaceX kurulmadan önce Elon’ın önünde ki engelleri aşmak için neler yaptığını araştırmanızı öneririm.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
Evinde yılan besleyenler hakkında ne düşünüyorsun?
Sözümoki © 2018 - V.8