Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri - Sözümoki
02 Nisan 2019, Salı 12:18 · 413 Okunma

Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri


Kış ayları ile birlikte düşen vücut direnci öncelikle çocukların hastalanmasına neden oluyor. Çocuk hastalıkları denildiğinde de maalesef anne ve babaları en fazla endişelendiren #bademcik iltihabı veya kbb (otit) ile gelişen #ateşlihastalıklar oluyor. Genellikle yüksek ateşle birlikte seyreden bu hastalıklar ister istemez ebeveynlerin gece geç vakitlerde soluğu #hastane acil servislerinde almasına neden oluyor. Elbette bunu her çocuk yaşayacak diye bir kaide yok. Çocuklarda kış aylarına özel #beslenme şekli veya soğuğa karşı ekstra koruma ile pekala bu rahatsızlıkların pas geçilmesini sağlanabilir.
Bademcik İltihabının Başlıca Nedeni Burun Tıkanıklığı
Hafif #soğukalgınlıkları ile başlayan sürecin önce çocuklarda burun tıkanıklığına, ağzından nefes aldığı için de bademcik iltihabına dönüşmesi muhtemeldir. Dolayısıyla işe çocukları soğuktan koruyarak başlamanız gerekiyor. İstemese bile (terletmemek şartıyla) bere mutlaka kullanılmalı ve özellikle alın bölgesi soğuktan korunmalıdır. Tabi kış aylarına özel güçlü bir besin takviyesi bu hastalıklara karşı önlemlerin bir diğer önemli detayı. Doğal olmak kaydıyla bal ve pekmez gibi yüksek enerjili gıdalar vücut direncinin düşmesine engel olacağı gibi artmasını da sağlayacaktır.
Ateş İle Birlikte Havaleye (Febril Konvülziyon) Dikkat Edelim
Vücudun mikroorganizmalara karşı savunma mekanizmalarının başında gelen ve bademcik iltihabı veya üst solunum yolu enfeksiyonları yüksek ateş ile birlikte seyrettiğinden çocuğun #havale geçirmemesi için bir takım önlemleri baştan almanız bu ciddi durumu engellemek adına önemli bir başka ayrıntı. Dilerseniz konumuza bir yanlış anlaşılmayı düzelterek devam edelim. Çocuklarda havale tehlikesi aslında 37 dereceden itibaren başlar. Bunun anlamı havalenin ateşin 39-40 derecelere ulaşmasını beklemeyebileceğidir. Yani bir başka deyişle ateşin illa 39-40 dereceye varması gerekmez daha düşük ateş seviyesinde de çocuk havale geçirebilir.
Çocuğumun Havale Geçirmesini Nasıl Önlerim?
Peki, havaleye karşı nasıl bir #tedbir alınabilir? Hemen kısa bilgileri paylaşayım sizinle. Öncelikle çocuğun ateşi yükselmeye başladığı andan itibaren 37 derecede fark eder etmez bir ateş düşürücü şurup mutlaka verilmelidir. Sonrasında #takip sürecinde ateşin 37 seviyesini geçmesi ile birlikte ılık bir duş aşamasına geçilebilir. Ancak burada çok çok dikkat edilmesi gereken nokta su sıcaklığının gerçekten ılık olmasıdır. Hatta ilk etapta ılığın biraz üzeri olabilir. Çocuğun bayılmasına bile neden olabilecek aniden #soğuk su ile yaptırılan duştan kesinlikle kaçınılması ve yavaş yavaş ılık uygulamaya geçilmesi gerektiği asla unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra anne veya babada çocukluk çağında havale öyküsü var ise; çocuklarına hastalanmadan önce “ #elektroensefalogram#test i yaptırarak havale geçirmeye yatkınlığının ne ölçüde olduğunun önceden bilinmesi çok yararlı olacaktır. #Sağlıklı günler diliyorum.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Kovid-19 neden önlenemiyor, insanlar ne yapmalı?