Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
14 Temmuz 2020, Salı 02:00 · 54 Okunma
ÇOCUK İSTİSMARI HAKKINDA - Sözümoki

ÇOCUK İSTİSMARI HAKKINDA


Son zamanlarda gündemin ana başlıklarından birisi de benim de başlık attığım "Çocuk İstismarı".Bu konu hakkında bir şeyler söylemek tepkimi paylaşmak istiyorum.

Çocuklara , kadınlara , doğaya ve hayvanlara karşı gittikçe artan bir şiddet , kötülük eğilimimiz mi var yoksa teknolojinin gelişmesiyle mi haberdar olduk diye düşünürsek, kendi fikrimce her ikisinin de ciddi etkilerinin olduğunu söyleyebilirim.Geçmişte , bugün ve yarın var olmuş , olan ve var olacak bu kötülüklere karşı yeterince önlem alıyor muyuz ?
KESİNLİKLE Hayır.Henüz Yeni Dünya anlayışının , ülkelerin arka yüzünün , sanal alemin görünmez perdesinin ; dizilerin , kimi reklamların , çizgi filmlerin etkisinin ; pazarlama taktiklerinin sadece ticari bir oyun olmayışının çoğu zaman farkında bile olamıyoruz.

Evet zamanla ciddi bir ilerleme kaydedildi.Bu ilerleyiş insanlık tarihi için önemli kolaylıklar sağladı fakat çocuklarımızın , geleceğimizin DNAsıyla oynadı.Gündem konusu olan "Çocuk İstismarı" sadece onları kaçırmak , pazarlamak değildir.Sokakta başıboş gezen kendi iradesine teslim edilmiş çocuklar istismara açıktır onlara yeterince göz kulak olmamak büyük bir yanlıştır.
Yanısıra çocuklara gelişi güzel izletilen , okutulan , duyurulan her şey onun ilerideki kişiliğini belirleyecek küçük fakat çok çok önemli adımlardır.Bu konuda açık görüşlü ve çok dikkatli olmak zorundasınız.Onlar bu çağda doğup bu çağın nimetlerinden faydalanmak isteyecektir.Unutulmamalı ki kendi fikirleri oluşmamış her çocuk için inanılmaz yanıltıcı, saptırıcı oyunların olduğu bir dönemdeyiz.

Bu konuda sizlere , ileriki zamanlarda da bizlere düşen görevler var.Çocuklara gelenek görenegi , etik kuralları , adab-ı muaşereti , saygıyı , vicdanı aşılamak başta sizlerin daha sonra bizlerin ileride de o çocukların görevi.
Gençliğin kötü anlamda değiştiğini çok duydum düşündüm de.Fakat hiç düşündünüz mü gençlik niçin saygıdan yoksun , kelimeleri doğru kullanmıyor , doğaya zarar veriyor? Reyting rekorları kırdırttığınız gerçekten yoksun etikten uzak televizyon programları diziler buna sebep olmuş olabilir mi? Sanal alemi sizlerinde yeterince doğru kullanmıyor oluşunuz veya çocuklarınızı yeterince kontrol etmiyor oluşunuz ?.. Doğayı yeterince korumuyor elinizde ki çöpü rahatlıkla yere atabiliyor oluşunuzu örnek alıyor olabilirler mi? Ailenizde birbirinize kurduğunuz kötü sözler , bağrış çağrış çocuğa nasıl yansıyor ? Siz birbirinizi affediyor olsanız dahi çocuklarda etkisi kaldığının farkında mısınız?

Bunlar çocuğu yeni arayışlara ve yanlışa iten şeyler ve ufacık boşluğu bu kötü zihniyet doldurabilir.Dört dörtlük olamayız ama bir şeyleri düzeltmek fırsat vermemek elimizde.Örneğin : sizler bebeklerinizi , çocuklarınızı sosyal medyada gelişi güzel paylaşmamalısınız.Hele ki çıplak fotoğraflarını hiç atmamalısınız.Genç delikanlıların , genç kızların arkadaş ortamını onları rahatsız etmeden yoklamalısınız.Sosyal medyalarını takip etmelisiniz.Bu dünya basit bir uygulamayla bile her bilgimize ulaşabilecek hale geldi.

Çevremize birçok konuda güvensek dahi bazı konularda tümüyle güvenmemeliyiz.O yapmaz , o çocuğuma zarar vermez demek bu çağda büyük bir gaflettir. Bilinçlenmeliyiz.Uyanık olmak zorundasınız.Onlar sizin evlatlarınız , onlar ülkemizin , dünyamızın evlatları ve küçük melekleri.

Hiçbir şekilde ziyan olmalılar.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Sırtına dövme yaptırmak zorundasın, ne dövmesi yaptırırdın?