Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
15 Nisan 2019, Pazartesi 11:43 · 85 Okunma
Çocuklarda Fiziksel Aktivite Artık Daha Önemli - Sözümoki

Çocuklarda Fiziksel Aktivite Artık Daha Önemli


Günümüzde neredeyse her gıda, ambalaj içerisinde sunuluyor ve bu gıdaların hepsinde başta #glikoz olmak üzere çok sayıda zararlı kimyasal bulunuyor. Dolayısıyla çocuklarda fiziksel #aktivite eskiye göre çok daha önemli bir ihtiyaç haline dönüşmüş durumda. Üstelik #obezite ve #hiperaktivite gibi rahatsızlıklara yol açtığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış deyim yerindeyse içerisi zehir dolu yiyeceklere avuç dolusu para veriyoruz. Peki, çaremiz var mı? Var da işimize gelmiyor diyelim. Şimdi kalkıp tek tek üretim tesislerini gezip “şunu katmayın bunu katmayın” diyecek halimiz yok. Belki şunu diyebilirsiniz “almamakla cezalandıralım” Peki, kabul ama bu defa da hangi birini? Cevabı hemen arkasından geliyor.
Çocuk Diyabetinde Patlama
Büyük ölçüde aşırı #enerji veren maddelerle dolu tatlı ve tuzlu yiyeceklerin normal miktarlarda tüketilseler bile olması gerektiğinin çok üzerinde #kalori içermesi çocuk diyabetinde başrolü oynuyor. Özellikle asitli içeceklerin obezite dışında daha pek çok zararlı yönü olduğu zaten kanıtlanmış bir gerçeklik. Lakin enteresandır; Televizyonlar veya diğer yayın alanlarında bu kadar yoğun bilgi aktarılmasına karşı bu içeceklerin satış performansında en ufak bir düşüş görünmüyor. Bu durumda en azından çocukların korunmasına yönelik olarak fiziksel aktiviteye önem verilmesi anne ve babalar olarak yine bizlere düşüyor. Özellikle kırsal nüfusun şehirlere taşınması ve artık nüfus dengesinin ağırlıklı bir bölümünün şehirlerde yaşaması ile sonuçlanan #metropol kavramı ister istemez, çocukların nefes alınamaz hale gelen beton bloklar arasına sıkışıp kalmasına yol açıyor. Çocukların yeterli düzeyde fiziksel aktivite imkanını ortadan kaldıran bu durum aşırı enerji ile yüklenen çocuklarda obeziteye neden oluyor. Obezitenin ilk olumsuz yansıması olan diyabetin şimdi sıkı durun son 10 yılda, tam %100 artış göstermiş olması deyim yerindeyse çocukluk çağı diyabetinde patlama yaşandığını gösteriyor.
Küçük Yaştan İtibaren Çocukları Sportif Faaliyetlere Mutlaka Yönlendirin
Maalesef gıdadaki yanlışlıkları veya çarpık kentleşme sorunlarını bireysel olarak çözmemiz mümkün değil. Bu sorunların tam olarak algılanması için önce bir toplum bilincinin oturması gerekecektir. Bu bilinç oturana kadar da “dereye su gelene kadar kurbağanın gözü patlarmış” misali olanın zaten olduğu bir kavram. Dolayısıyla en azından bu gıdaların yarattığı aşırı enerjiyi atabilmesi için yaşı sportif bir aktiviteye katılmaya uygun hale gelen her çocuğun bu faaliyetlere yönlendirilmesi akıllıca bir davranış olacaktır. Elbette zehirle doldurulmuş bu ürünleri mümkün olduğunca tüketmemek, bunun yerine doğal ürünleri tercih etmek gibi son derece klişe bir sözü sarf ettiğim için bende kendime içerliyorum.
Doğal Olmayan 1 Lira Doğalı 10 Lira Alabiliyorsan Al
Çünkü “yazar bey siz nerede yaşıyorsunuz acaba?” sorularını duyar gibiyim. Kesinlikle haklısınız, doğal olmayanın 1 Lira, #doğal olanın da 10 Lira olduğu bir fiyat skalasında elinizin biraz daha doğal olduğunu düşündüğünüz ürüne gittiğini, fakat kasada yapacağınız yüklü ödeme aklınıza geldiğinde; alışveriş sepetini yine daha ucuz bu ürünlerle doldurmak zorunda olduğunuzu biliyorum. Yapacak pek fazla bir şey yok. En azından içerisine kimyasal katmadığından emin olduğunuz açık süt satan dürüst bir eski Anadolu insanı bulursanız, tıpkı eskiden olduğu gibi sütü buralardan alıp kendi yoğurdumuzu yapmakla işe başlayabiliriz. Sağlıklı ve mutlu yaşamlar diliyorum efendim. Hoşçakalınız.

#blog #blogger #şiir #şair #write #writer #writers #kitap #kitaplar #yazı #yazar #yazarlar #yazılarınkitapoluyor #glikoz #obezite #çocuk #hiperaktivite #aktivite #doğal #enerji #diyabet #kalori #metropol #spor #sağlık

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
İyi bir okuyucu olmanın püf noktası nedir?
Sözümoki © 2019 - V.8
Destekçilerimiz →