Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
07 Şubat 2018, Çarşamba 22:16 · 135 Okunma
Çocukları Gripten Korumanın Yolları - Sözümoki

Çocukları Gripten Korumanın Yolları

Bildiniz gibi malum kış aylarındayız ve soğuk havalarla birlikte gelen gribal enfeksiyonlarda büyük bir artış yaşanıyor. Maalesef grip bağışıklık sistemleri yetişkinlere göre çok daha fazla zayıf olan çocukları hedef alıyor. Bu durumda çocukları gripten korumanın yollarının neler olduğu bilmek ve buna göre hareket etmek büyük önem kazanıyor. Çocuklarınızı gripten korumanın yollarının neler olduğunu? Öğrenmek istiyorsanız makalemizi dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Öncelikle gribin nasıl yayıldığını bir gözden geçirelim; Grip virüsü genellikle bağışıklık sisteminin iyice zayıfladığı soğuk kış dönemlerinde ortaya çıkıyor ve çok hızlı yayılıyor. Çünkü özellikle okullarda yeterli hijyenin sağlanamaması, havasız sınıflar ve yine çocukların birbirleri ile olan temasları sonrasında önü alınmaz bir artış gösteriyor.

Elleri Temiz Tutmak Gerekiyor

Grip virüsünün en fazla yayılma gösterdiği yerler ellerimizdir. Çünkü tokalaşma veya bir şeylere dokunma ihtiyacımızı ellerimizle karşılamak durumundayız. Bir yere dokunduktan sonra dokunduğumuz yere daha önce grip virüsü bulaştırılmış olabileceğini asla unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla çocuklarımıza mutlaka el yıkama alışkanlığını kazandırmalıyız. Aslında çocuğun hastalıklara karşı korunmasının bizzat kendisine eğitim verilerek sağlanması en kestirme yol olacaktır. Söz gelimi çocuk belki bir yere dokunduktan sonra neden ellerini yıkaması gerektiğini idrak edemeyebilir. Bu durumda ona daha önce hastalıkların birçoğunun bu yolla bulaştırıldığı anlatılırsa çocuk gerek kendisi gerekse bu bilginin yayılması yöntemiyle arkadaşlarını bilinçlendirecektir. Bunun dışında bir yere dokunulmasının ardından ağız, burun veya gözlere ellerin temas ettirilmemesi mutlaka öğretilmelidir.

Grip Rahatsızlığı Esnasında Bile Bunlara Dikkat Etmelidir

Vücut oto kontrol sistemi hastalanmaya sebep olan bakteri ve virüslerin sayısını düşürmeye çalışır. Mikroplar ile bağışıklık sisteminin bu savaşının sonucu olarak ateş yükselir. Dolayısıyla vücuda yardımcı olabilmek adına kişi grip bile olsa hijyene azami ölçüde dikkat etmelidir. Çünkü bir yandan bağışıklık sisteminin azalttığı mikropları biz tekrar vücuda geri döndürmüş oluyoruz. Tabi bu tip yayılma eğilimi gösteren rahatsızlıkların başta okul idarecileri, belediye yetkilileri (toplu taşıma araçlarının hijyen yönünden denetlenmesi) ve veliler tarafından bir takım önlemlerle engellenebildiği gerçeğini iyi anlamak gribal enfeksiyondan korunmanın en önemli unsurlarını oluşturuyor.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8