Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
ÇOK OKUYAN MI, ÇOK GEZEN Mİ? - Sözümoki
23 Haziran 2020, Salı 01:39 · 166 Okunma

ÇOK OKUYAN MI, ÇOK GEZEN Mİ?

Bunca yıldır köyümden başka bir yer görmedim ben. Kasabamızın adını bile, babamın getirdiği pazar poşetlerinde yazılı olan adreslerden ezberledim. Kışları köy yolu kapandığından ormancının dağ aracıyla gittiğim okulla, muhtarın traktörüne binip sabahın seherinde yada gecenin köründe civar tarlalara gitmek için yola çıkmışlığım var sadece. Ama biliyor musunuz?, ben aynı zamanda her yeri gördüm. Okuma yazma öğrendikten sonra, kıymetli öğretmenim sayesinde görmediğim, bilmediğim birçok şehre gittim. Önce; Yaşar Kemal, “İnce Memed” ile Adana’yı tanıdım. Bereketli topraklarını, yemyeşil dağlarını, pamuk tarlalarını yanı başımda buldum. Sonra Victor Hugo’nun, “Sefiller” ile fransız sokaklarını gezdim. Parlak ışıklı güzel şehrin aslında herkesi eşit aydınlatmadığını, sefaletide yaşattığını izledim. Dostoyevski’nin , “Suç Ve Ceza” sı ile ölüm soğuğunun, Rusya’nın soguğundan bile daha keskin olduğunu iliklerime kadar hissettim. Ernest Hemingway’den “Yaşlı Adam ve Deniz” ile, taa Küba’ya kadar uzandım. Ekmek parası için denizle balık kavgası yapan Santiago’nun zorlu mücadelesine tanık oldum. Bunlarla sınırlı kalmadım tabii. Betty Mahmoody ile birlikte sınırımızda olan İran’a da uğradım. “Kızım Olmadan Asla” diyen bir annenin koca ülkede nasıl yalnız ve çaresiz bırakılıp korkutulduğuna buna rağmen sonsuz mücadelesine şaştım kaldım. Daha bir bu kadar sayamadığım ama gittiğim nice ülkeler hikâyeler ve kahramanlar var. Kimisiyle acı, kimisiyle tatlı bir sonla vedalaştık ama ayrılmadık. Kimisine çok kızdım kimisini çok sevdim. En önemlisi hepsinden çok şeyler öğrendim. Şimdi her biri, kerpiç evimin sergeninde duran yüzlerce sayfalık kalıcı misafirim...

2 kişi beğendi ·
 • Pınar Önalan
  Pınar Önalan Emeğinize sağlık.Tebrik ederim.
  Bu konuya en son Nazan Bekiroğlu "Mor Mürekkep" kitabında çok gezen bilir cevabını vermişti ve harika anlatımı mantık çerçevesinde ve ikna ediciydi :) şüphesiz hep süregeldi ve hep sürecek bu tartışma için yine de göreceli diyecek birçok kişi.:)
  24 Haziran 2020, Çarşamba 06:00
 • Gözde Çelik
  Gözde Çelik Teşekkürler Pınar hanım:) çok gezen kısmına da katılanlardanım esasında. Çok gezen çok okuyan tartışmasından ziyade ; Yazıda anlatmak istediğim, hayal dünyamızdaki sınırsızlık.
  26 Haziran 2020, Cuma 13:18
Yazarın diğer paylaşımları;
...
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Sihir mi daha ilgini çekiyor bilim mi? Neden?