Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
01 Nisan 2019, Pazartesi 13:50 · 282 Okunma
Çöpten Elektrik Üretimi - Sözümoki

Çöpten Elektrik Üretimi


Ülkemizin önemli derecede #enerji ihtiyacı olduğu hepimizin malumudur. Belki ihtiyacımız olan enerjinin az bir bölümünü kapsayacak ancak #çöp ten elektrik üreterek çok karlı bir #çevreci iş yapmış olacağız. Şu an için elektrik ihtiyacının büyük bölümünü #hidroelektrik santrallerinden, bir bölümünü #termik santrallerden çok az bir kısmını da #rüzgar enerjisinden karşılıyoruz. Ancak yinede bu elektrik enerjisi yeterli gelmiyor ve açığı önemli miktarda döviz ödemek suretiyle doğalgazdan üretilen elektrik üretimi ile kapatmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra Türkiye’de çöpten #elektriküretimi adına yok denecek kadar az #tesis bulunuyor. Oysa her şehrimizde fazlasıyla bulunan çöp dağlarımız hem çevre kirliliğine yol açıyor hem de atıl vaziyette işlenmeyi bekliyor. Bir kıyaslama yapıldığında ne doğalgaza ne güneş enerjisine ne de rüzgar enerjisine ihtiyaç duymayan bu enerji kaynağı bizzat kendisi zaten enerji üretiyor.
Çöp Dağları Zehirli ve Yanıcı Metan Gazıyla Dolu
Her şehrimizde bol miktarda bulunan çöp dağları ondan elektrik üretmemiz için beklerken akla biz bu enerji kaynağını kullanmıyoruz? sorusu geliyor. Üstelik tüm enerji kaynakları bile ülkemizin ihtiyacını karşılamadığı için birde yurtdışından direkt elektrik enerjisi #ithal ediyoruz. Bu durumu özetleyince Türkiye’nin elindeki birçok kaynağı heba ettiğini üzülerek belirteyim. Günlük evsel atık miktarı 50.000 ton olan ülkemizde çöplerden oluşan bu dağların patlamasına bile şahit olan bu ülkede halen çok yetersiz tesis bulunması gerçekten talihsizlik. 1993 yılında #metan gazının patlaması sonucu 39 kişinin hayatını kaybettiği halkalı çöp toplama merkezini yaşı müsait olanlar hemen hatırlayacaktır.
Kağıt Toplayıcıları Ayrıştırma ve Elektrik Üretim Tesisinde Çalışabilir
Bir yandan geçimlerini sağlayan diğer yandan çevre açısından çok önemli bir hizmeti gönüllü olarak yürüten kağıt toplayıcıları aslında çok yararlı işler yapıyorlar. Her ne kadar bazen trafiğin tıkanmasına neden olsalar da her çöp konteynerinden kağıtları, plastik maddeleri ve camları büyük bir itina ile toplayıp bu maddeleri ayrıştıran kağıt toplayıcıları gerçekten en çevreci meslek grubu. Zaman zaman belediye zabıtaları ile karşı karşıya gelen bu insanları çöp ayrıştırma ünitelerinde yine aynı işi yaptırarak istihdam etme imkanı mutlaka değerlendirilmelidir. Bu yöntemle hem sokak ve caddelerden bu insanların büyük ölçüde çekilmesini hem de ekonomiye #entegre edilmelerini sağlamak pekala mümkündür.
Özel Teşebbüs İzin Alarak Çöpten Elektrik Üretebiliyor
Bugün için çöpten elektrik üreten firma sayısı 40 civarında. Fakat önümüzdeki dönemlerde bu alanda yatırımların büyümesi bekleniyor. Çünkü üretilen elektrik enerjisinin müşterisi de hazır. EPDK üzerinden yürütülen bu işlemler elbette tesis kurulumu gibi bir yatırım=maliyet gerektiriyor. Ancak bu projeye yatırılan sermayenin çok kısa sürede amorti edilmesinin yanı sıra hazır enerjiyi heba etmemiş olmak bile bu alandaki yatırımların #teşvik edilmesini gerektiriyor. Her yıl sadece 1. Milyar liranın çöplerin ayrıştırılmaması nedeniyle çöpe atıldığı ülkemizin birde bu çöplerden elektrik enerjisi üretmesi durumunda her yıl 5-6 milyar TL kasamıza para girmesi anlamını taşıdığını artık görmemiz gerekiyor.Çöpsüz ve bol enerji üreten ülkeler sıralamasında üst seviyelere çıkmak ümidiyle. Esen kalınız.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Evindeki en sevdiğin aksesuar hangisi? Neden seviyorsun?