Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
08 Ekim 2019, Salı 07:54 · 15 Okunma
Diploma mı? Para mı? hangi İnsan daha büyük? - Sözümoki

Diploma mı? Para mı? hangi İnsan daha büyük?

Derler ki filozof Epiktetos bir köleymiş, demek ki filozof olmak için dört yıllık bir felsefe bölümü okumak ardından da yüksek lisans ve doktora yapmak gerekmiyor…

Ulan nedir bu sizin son zamanlar hastalığınız, insanları okudukları okula göre, fakülteye göre, bölüme göre; lisans ve yüksek lisans derecelerine göre yargılama yaklaşımınız. Şair İsmet Özel ne diyor "Bu ülkede aptallarla konuşabilmek için para ve diploma lazım. Akıllılarla ile her türlü konuşabilirsiniz."

Aptalsınız la siz. “Beyinleriniz zıpzıp kadar.”

Biraz kıçını yırtıp hafiften İngilizce öğrenip, yüksek lisans ve üzerinde diploma alanların neden ve nasıl götleri kalkıyor? La oğlum manyak mısınız siz lan? sizin kıstasınız ne? Mihenginiz ne? Hayat bu değil, ya da hayatın neresinde sizin bu başarınız? Diplomanızın ve kullandığınız dilin tarihi ne? Tedavül süresi kaç yıl? Hangi koşulların ve dayatmalarının sonucusunuz? Geçerliliğiniz ne kadar? Sizin haliniz birazcık para bulunca kendini gerçekten bir şey sanan hödüğün haline benziyor. Sonradan görmeler sizi. Otuzuncu göbekten, yandan yemiş frenk mukallitleri sizi. Alışmadık kıç donları sizi.

Diploması, parası ve mesleki kariyeri ile diğer insanlara üstünlük taslayan insan kara cahildir.

Üstünlük kriterlerini okuduğu okula, araba markasınısa, güneş gözlüğü fiyatına ve oturduğu koltuğa hasreden insan kara cahildir hatta çakma, naylon insandır, çiğdir, hamdır, daha olmamıştır.

İnsan üstünlüğünde kriter peygamberlerdir. Bu dünya hayatında en büyük insanlar, peygamberlerdir.

Bu dünyada hiçbir insan bir peygamberden daha üstün olamaz.

İnsan ne olduğuna, peygamber hayatıyla karşılaştırma yaparak bakabilir.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Bir hakime ne sormak isterdin?