Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Tolga Öztürk Platin Destekçi
30 Aralık 2017, Cumartesi 16:34 · 303 Okunma
Dişe diş kana kan işte o işler öyle olmuyor, olmamalı! - Sözümoki

"Dişe diş kana kan" işte o işler öyle olmuyor, olmamalı!

Bir arkadaşım anlatmıştı başandan bir geçen bir olayı, onu ilk duyduğumda şaşırmıştım ve uzun bir müddet düşünmüştüm sanırım hâkim haklı dedim kendi kendime. Olay kısaca şuydu. Tanıdığım şahıs okul yıllarında bir kavgaya karışmış ve kavga esnasında hastanelik ettiği diğer kişi savcılık tarafından korumaya alınmış ve dava açılmış, duruşma esnasında tanıdık şahıs o kişi için "hakkımda kötü sözler söyledi, sonra o bana vurdu, o bana vurunca bende onu vurdum" bunu deyince hâkim de bu şahısa "sen ceza infaz kurumu musun, ceza kesiyorsun, sen adalet misin?"

Evet olay bu. İlk dinlediğimde yüzümde kocaman bir gülümseme oldu ve uzun bir müddet kafa yordum. Arkadaşım bundan çok güzel bir ders çıkardığını ve olaylara bakış açısını çok değiştirdiğini söyledi. Başta kötü birşey gibi gözükse de dedi, hayatımın tamamını neredeyse değiştirdi ve bu perspektiften bakmayan insanlara karşı bir adım önde olduğumu hissediyorum dedi.

Karşılaştığımız hemen hemen her konuda haklı haksızı belirlerken kendimizde haklı payı görürüz. Hakkımızı yedirmemek için elimizden geleni yapmaya çalışırız. Bu doğru, yapmaya çalıştığımız belki bu ama şöyle bir örnek versem size; biri size bağırıp çağırıyor bu durumda ne yaparsınız? Bağırır mısınız?

Burada bu yaşanan olayı ele alarak değerlendirirsek, birinin size bağırması durumunda siz ona bağırırsanız siz de haksız duruma düşersiniz sizi bilmem ama ben buna böyle inanıyorum.

Biri bize bağırdığında biz ona bağırmamalıyız, yaptığının yanlış olduğunu tatlı bir dil ile söyleyebilmeli, biz de yanlışa düşmemeliyiz, o o esnada onu idrak edemeyebilir ama biz olaylara bu açıdan bakmalıyız, bakabilmeliyiz diyelim :)

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, esenlik içinde kalın!

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Evindeki en sevdiğin aksesuar hangisi? Neden seviyorsun?