Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Mahir Ersin Ekmekçi Bronz Destekçi
25 Mart 2019, Pazartesi 11:26 · 829 Okunma
Disleksi Hastalık Mıdır? - Sözümoki

Disleksi Hastalık Mıdır?


Çocuklarının başarılı olması her ailenin istisnasız temennisidir. Disleksi yani öğrenme güçlüğü eğitim&öğretimini sürdüren çocukların nadirde olsa karşılaştığı problemdir. Doğal olarak ailelerin aklına disleksi hastalık mıdır? Sorusu geliyor. Hiç uzatmadan hemen belirteyim, #disleksi bir #hastalık değildir. Eğer çocukta #hiperaktivite veya benzeri bir rahatsızlık yoksa disleksi için çok fazla endişe etmenize gerek yok. Çünkü çocuğunuz normal bir zekaya sahiptir, hatta biraz üstün zekalı bile olabilir. #Teşhis olarak çocuğunuza disleksi tanısı konulduysa bugün için sorunla ilgili olarak çok sayıda uzmanın var olduğunu bilerek rahat olmanızı tavsiye ediyorum. Peki, disleksi bulguları nelerdir? Sizleri bekletmeden onu da paylaşayım. Öncelikle disleksi bulunan çocuk özellikle #okumazorluğu çeker. Bu nedenle çocuğunuzda okuma problemi var ise hemen korkuya kapılıp farklı şeyler düşünmeyin, bunun nedeni disleksi olabilir.
Disleksi Hafızayı Etkiliyor
Hızlı adaptasyonda sorun, #odaklanamama, yazı yazmada zorlanma ve konuşma sırasında yaşanan zorluklar disleksi hakkında ki ilk ipuçları. Elbette bu #tanı #uzmandoktor tarafından yapılan #klinik ve #tahlil e dayalı teşhis şartıyla geçerli olacaktır. Dolayısıyla çocuğunuzdaki problemi kendiniz #tespit edip #tedavi yollarına lütfen başvurmayın. Bunun yanı sıra genellikle çocukluk çağlarında ortaya çıkan bir sorun olduğu için bu soruna maruz kalan çocuklara #dislektik çocuk tanınlaması yapılıyor. Tabii bu noktada hiç kuşkusuz çocuktaki ders veya okul başarısızlığına kızarak çocuğu cezalandırmanın çok yanlış bir davranış olacağını sanırım belirtmeme gerek yok. Ayrıca eğer disleksi teşhisi konulursa çocuğun öğretmenleriyle durumunu paylaşmak çok yararlı olacaktır. Çünkü #öğretmen de aynı şekilde çocuğun ders çalışmaması veya benzeri nedenlerle başarısız olduğunu düşünerek çocuğu yanlış değerlendirebilir.
Disleksi İle Mücadelede 3 Önemli Başlık Bulunuyor
Uzmanlara göre disleksi sorunu ile mücadelede üç önemli başlık sorunla mücadelenin ana temasını oluşturuyor. Öncelikle #sabırlı olunması bu sorunun giderilmesini kolaylaştırdığı tüm uzmanların ortak görüşüdür. Sorunla ilgili olarak uzman görüşleri dışında özellikle ailelerin başarısızlıklar karşısında çocuklarının #özgüven kaybı yaşamaması için azami #çaba göstermeleri şarttır. Bunların yanı sıra; bu özel çocuklarının yine uzmanın tavsiye edeceği zeka oyunlarıyla desteklenmesi sorunun giderilmesinde büyük rol oynadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabii çocuğun başarılı olduğu her konuda anne ve babaları tarafından #takdir edilmeleri de #motivasyon sorununun aşılmasını kolaylaştıracaktır. Sonuç itibariyle lütfen bu özel çocukları ihmal ederek sorunlarıyla baş başa bırakmayınız. Çünkü tüm çocuklar en değerli ve toplum adına en kutsal varlıklarımızdır. Sağlıklı ve mutlu çocuklar dileğiyle, hoşça kalın.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Günün en sevdiğin vakti?