Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
09 Ekim 2019, Çarşamba 23:24 · 194 Okunma
DOĞRU YER DOĞRU İNSAN - Sözümoki

DOĞRU YER DOĞRU İNSAN


Ömrünün son demlerini yaşayan bir baba, oğlunu yanına çağırır. Titreyen ellerini başucundan hiç ayırmadığı kutusuna doğru uzatır. Kutuyu eline alan yaşlı baba kapağını yavaş hareketlerle açar. İçinden eski bir saat çıkarır. Oğluna dönerek:
“Oğlum! Bu saat senin babanın babasının babasının saatidir. Tam 200 yıllık bir geçmişi vardır. Bunu sana vermeden önce git köşedeki saatçiye, saatin değerini sor” der. Oğlu babasının dediği yere gider ve saatçiye saatin ne kadar edeceğini sorar. Saatçi: “Bu saat çok eski, ancak 5 Lira eder" der ve adam teşekkür ederek eve geri döner.
Babası oğluna: “Şimdi de saati değerli eşyalar satan yere götür ve değerini sor" der. Oğlu saati bir antikacıya götürür ve elindeki saatin ne kadar edeceğini sorar. Antikacı: “Bu oldukça değerli bir saat, bu 5 bin lira eder" der. Adam teşekkür ederek antikacıdan ayrılır ve eve gelir.
Yaşlı baba: “ Son olarak saati al ve bir müzeye git. Oradakilere değerini sor" der. Oğlu bu sefer de müzeye giderek görevlilere saatin ne kadar edebileceğini sorar. Müzenin müdürü: “Bu nadide parçayı müzemizde gururla sergilemek isteriz. Size 1 milyon lira teklif ediyorum beyefendi!” der. Adam; saatin manevi değerinin olduğunu, yalnızca değerini öğrenmek için geldiğini söyler ve teşekkür ederek oradan ayrılır.
Eve geldiğinde babası oğluna döner ve: “Bak evladım! Bunu sana ders alasın diye yaptırdım. Bir eşyanın bile değeri bulunduğu yere göre değişebiliyor. Kimisi 5 lira paha biçerken, kimisi de 1 milyon lira olduğunu söylüyor. Sana vasiyetim, her zaman doğru yerde, doğru insanlar ile beraber ol. Sana kıymet vermeyen, değerini bilmeyen insanlardan her zaman uzak dur. Ömrün boyunca hep layığını bulasın inşallah!” der ve saati oğlunun avuçlarına bırakır.
Bu küçük hikâye, çok şey öğretiyor. Zaman zaman bize layık olmayan ortamlarda ve insanlar arasında bulunmuşuzdur mutlaka. Hayata aynı pencereden bakmadığımız ya da aynı frekansta olmadığımız için, ya bir tartışma ya da yanlış anlaşılma olmuştur. Sonunda da üzülüp hayal kırıklığına uğramışızdır.
Arkadaş ve eş seçerken dikkatli, seçici olmamız gerekli. Kendi değerimize uygun insanlar ile birlikte olursak kalıcı mutluluğu, huzuru elde edebiliriz.


Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
 • selime nikbin
  selime nikbin Platin Destekçi çok mantıklı geldi bana, çok hoşuma gitti. Ve çok doğru. Çok teşekkür ederim.
  11 Ekim 2019, Cuma 00:21
 • Neşe Kayan
  Neşe Kayan Ben teşekkür ederim efendim, sağolunuz...
  16 Ekim 2019, Çarşamba 17:53
Yazarın diğer paylaşımları;
2020 haziran ayında mutlaka yapacağın 3 hedef?