Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
22 Ocak 2018, Pazartesi 12:23 · 58 Okunma
Dünya İnsanına Dönüşmek - Sözümoki

Dünya İnsanına Dönüşmek

İnsanların çoğu dünyayı gezmek, birçok kültürü öğrenmek ve tanımak ister. Dünyada çok fazla kültür bulunmakta. Bu kültürlerde yaşayan ve ayak uyduran insanlarla tanışmak, bakış açımızı elbet değiştirecektir.

Fakat dünya insanı olmak için ne kadar hazırsınız? Eğer kendi kültür yapısından başka hiçbir kültüre saygı ve sevgi beslemeyen bir insansanız bence yurt dışına çıkmayın. Dünya insanı olmak sanıldığı kadar kolay bir durum değil. Her farklı milletten insanlarla tanışacaksınız, kültürlerini göreceksiniz ve o kültürün içinde hayatınızın bir kısmını geçireceksiniz. Kendi kültüründen başka, hiçbir kültüre önem vermeyen, saygı ve sevgi beslemeyen insansanız size kısacak olacakları anlatmak istiyorum.

Bir ülkeye gitmeyi düşündünüz. Araştırmalar yaptınız ve karşınıza çok iyi sonuçlar çıkmadı. Gitmek istediğiniz ülkenin ulusuyla, tarihte kanlı bir savaş yaşamış ülkeniz. Eğer oraya giderseniz, insanlara çok sıcakkanlı davranamayacaksınız. Durum böyle olunca yaptığınız gezi çok heyecanlı geçmeyecek. Eğer dünyayı gezmek istiyorsanız, olan düşüncelerinizi bir kenara bırakacaksınız. Biletinizi alacak ve geziye başlayacaksınız. Aklınıza kötü hiçbir gelmemeli, onları tanımalı ve öğrenmelisiniz. Bunları yaptığınızda düşmana bir adım daha yakın olacak ve daha iyi tanıyacaksınız. Bundan kaynaklı ülkemizde siyaset, ticaret gibi bölüm okuyan öğrencilerin dünyayı gezmesi çok önemli. Diğer ülkeleri daha iyi tanımalı, kültür yapılarını incelemeli ve insanlarını diğer herkesten daha iyi bilmeli. Konuyu çok fazla uzatmadan, asıl konuma geleyim. Yurt dışına çıkacağınız zaman önyargılarınızı da bir kenara bırakın. Korkmayın ve endişelenmeyin. Nasıl ki ülkemizde hem iyi hem kötü insanlar varsa gideceğiniz yerde de durum aynı. Uçağınıza binin, yolculuk sırasında yaptığınız araştırmaları tekrar bir göz gezdirin. Uçakta bulunan kişilerle tanışın ve farklılığı anlayın. Uçaktan indiğiniz an, havasıyla suyuyla çok farklı yerdesiniz. Evinizden yüzlerce kilometre uzaktasınız. Kimseyi tanımıyor ya da çok az kişiyi tanıyorsunuz. Fırsatları iyi değerlendirin ve çok fazla arkadaş edinin. Kültür yapılarını öğrenin ve bizzat size çok farklı gelen şeyleri deneyin. Çin’e gittiğinizi düşünelim, orada yemek kültürü çok farklı. Yemek kültürlerini deneyin. Bunları yaptığınız da çok fazla kültürü çok iyi bilecek ve dünya insanı olacaksınız!

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
Evinde yılan besleyenler hakkında ne düşünüyorsun?
Sözümoki © 2018 - V.8