Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Cihangir Çelik Gümüş Destekçi
13 Şubat 2018, Salı 11:39 · 462 Okunma
Dünyada Eğitim Modelleri Alman Eğitim Sistemi - Sözümoki

Dünyada Eğitim Modelleri; "Alman Eğitim Sistemi"

Dünya üzerinde her ülkenin kendine göre şekillendirdiği birçok değişik eğitim sistemine rastlamak mümkün. Özellikle Avrupa ülkelerinde hangi modellerin daha çok başarılı olduğunu incelediğim yazımda Alman eğitim sistemini sizler için araştırmıştım. Gayet başarılı bir sistem keşfeden Almanya da okul öncesi eğitim sistemi 3-6 yaş arası başlıyor. Çocukların kişisel gelişimi ve dil eğitimi açısından oldukça faydalı olan bu sistemin eyalet sistemi ile yönetilen Almanya’nın tamamında zorunlu olmadığını hemen belirteyim.

İlkokul eğitiminde 4 yılı baz alan Almanya’da zorunlu eğitim çocukların 6 yaşına gelmesi ile start alıyor. 4 yıllık ilkokul sürecinin ardından bu kez 6 yıllık Ortaokul süreci başlıyor ve 10 sınıfa kadar devam ediyor. İşte tam bu noktada bir farklılık ortaya çıkıyor öğrenciler ortaokuldan mezun sonra kişisel istek ve yeteneklerine göre bir meslek lisesine devam edebiliyorlar. Üstelik herhangi bir sınava tabi tutulmayan Alman öğrenciler mesleki arayışlarında zorlanmadan tercih yapabilmektedir.

Lise Aşamasında Alman Eğitim İşleyişi Farklılıklar Gösteriyor

Almanya'da öğrenciler 13.sınıfa kadar lise okumaktadır ve bu süre içerisinde 2 diploma birden alabilme imkanları bulunmaktadır. Bu diplomalardan ilki 12.sınıf bitirildikten sonra veriliyor ve bu diploma ile öğrenci istediği bir meslek yüksek okuluna kayıt yapabiliyor.

İkinci diploma ise bir yıl sonra yani 13.sınıfın başarı ile tamamlanmasının ardından verilmektedir. İkinci diploma öğrenciye yüksek okullara başvurma hakkını kazanır ve üniversite öğrenimine başlanmış olur. Ülkemizle benzerlik gösteren staj uygulaması Almanya’da da uygulanıyor ve liseden sonra öğrenciler mesleki yönden kendilerini geliştirmek için uygun görülen kuruluşlarda staj yapmaktadır.

Fakat son zamanlarda yeni bir uygulanma ile öğrenciler bir yandan meslek eğitimi diğer yandan üniversite okuyabilmektedir. Dolayısıyla çift yönlü bir eğitim sisteminden söz etmek mümkündür. Almanya eğitim sisteminde uygulanan bir diğer yöntemde destekleme okullarıdır. Bu okullarda bedensel ve zihinsel yönden rahatsızlıkları olan öğrenciler bulunur. Pedegoglar eşliğinde eğitim gören çocuklar başarı durumuna göre ileride farklı okul konsepti ve etkinliklerinde yer alırlar.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
2020 haziran ayında mutlaka yapacağın 3 hedef?