Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
07 Mart 2018, Çarşamba 21:15 · 89 Okunma
Dünyayı Değiştiren Beyin Göçü - Sözümoki

Dünyayı Değiştiren Beyin Göçü

On binlerce yıllık kadim insanlık tarihi nice medeniyetlerin kuruluşuna ve batışına sahne olmuştur. Bugün sizin için hazırladığım dünyayı değiştiren beyin göçü makalemiz bir bakıma bu medeniyetlerin nasıl kurulduğunu veya daha sonra neden battığını? Anlatması bakımından oldukça önemli bir yazı olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü bir bölgenin veya kavimin ilerleyebilmesi sağlayan bilim, edebiyat, teknolojiyi ve yetişmiş insan gücüdür. Bu güç bir şekilde bölgesel olarak yer değiştirdiğinde tıpkı terazinin kefesi gibi bir tarafın aşağıya doğru düşmesine diğer tarafın ise yukarı doğru çıkması anlamını taşımaktadır. Şimdi sizlere vereceğim sıra dışı örnek bunun en iyi ispatı.

Beyin Göçü Dünyanın Gidişatını Değiştiriyor
Dünyanın gidişatını değiştiren ünlü bilim adamı Albert Einstein'i tanımayanınız yoktur. Atomun parçalanması sağlayan ve aslında insanlığın yararına bir buluşu dünya gündemine taşıyan Albert Einstein'ın bu keşfinin daha sonra silaha dönüşmesinden duyduğu rahatsızlığı çeşitli platformlarda dile getirmesi gerçeği değiştirmese de esasen konumuz Einstein'ın ilk olarak nerede bulunduğu ve daha sonra bu önemli keşfi nerede hayata geçirdiği ile ilgili olacaktır. 1879 yılında Almanya’nın Ulm şehrinde Musevi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Einstein eğitimi nedeniyle İsviçre'nin Zürih kentine giderek burada Sırp asıllı eşi ile evlenmiştir. Daha sonra ülkesine dönen ünlü bilim insanı bilimsel çalışmalarını yoğun olarak sürdürmüş ve 1933 yılına kadar Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşamıştır.

Önemli Bir Beyin Nazi Baskısı Nedeniyle Almanya'dan Ayrılıyor
Ancak bu yıllarda Almanya'da iktidara gelen Nazilerin Musevilere yönelik baskılarından dolayı kendisi gibi Musevi asıllı çok sayıda insan gibi Einstein’da Almanya'yı terk etmiştir. Almanya'dan ayrıldıktan sonra sırasıyla önce Belçika daha sonra İngiltere ve nihayetinde Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşen Einstein New Jersey’de bulunan Princeton Üniversitesinde Profesör olarak öğrenci yetiştirmeye başladı. Daha sonra kendisine sağlanan imkânlar ile dünyanın seyrini değiştiren atomun parçalanmayı başarması ile Einstein Amerika'nın eline müthiş bir silahın geçmesini sağlamıştır. Şimdi bu yaşanmış hikâye karşısında şöyle bir ders çıkartmak gerekiyor. Beyin gücünü elinde bulunduran dünyaya hükmeder.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
Evinde yılan besleyenler hakkında ne düşünüyorsun?
Sözümoki © 2018 - V.8