Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
10 Nisan 2018, Salı 20:46 · 152 Okunma
Duyulmamış Bir Dahi Alan Turing - Sözümoki

Duyulmamış Bir Dahi; "Alan Turing"

Bazı hayatımızı kolaylaştırmış, önemli kişiliklerin çok fazla tanınmıyor olması ne yazık ki onlara hak edilen değerin gösterilmediğinin bir kanıtı. Nikola Tesla gibi Alan Turing de çok fazla duyulmamış lakin yaşamımıza çok şey katmış önemli bir kişiliktir. Şu anda kullandığımız bilgisayarların yani #bilgisayar biliminin kurucu olan Alan Turing, yaşadığı hayatta da hak ettiği takdiri alamamıştır.

İngiliz bir matematikçi olan Alan Turing 1912 senesinde, Londra’da dünyaya gelmiştir. 1934 yılında ise üniversiteden önemli bir diploma ile mezun olmuştur. 1936 yılında makinelerin her türlü matematiksel işlevleri çözebileceğini ispat etmiştir. Tez hocası ile birlikte geliştirdikleri Church-Turing hipotezi ile matematik tarihine adını yazmıştır. Alan Turing, ikinci dünya savaşının kahramanlarından biri olarak görülmektedir çünkü Alman şifrelerinin kırılmasını sağlamıştır. Turing makineleri ile de sayesinde şuanda kullandığımız bilgisayarların temeli atılmıştır. Eş cinsel olan Alan Turing, o zamanlarda eş cinsellere karşı sert bakış açısı sebebiyle eş cinsel olmasını saklamak zorunda kalmıştır. Lakin 1952 yılında tehdit edildiği için polise eş cinsel olduğunu açıklamak zorunda kalmıştır. Bu bir suç olarak görüldüğü için neredeyse bir sene kadar iğnelerle hadım edilmeye çalışılmıştır. 1954 senesinde ise Alan Turing potasyum siyenit zehirlenmesi yüzünden ölü bulunmuştur. Daha sonraki araştırmalarda yediği elma ile bu zehri aldığı yani intihar ettiği ortaya çıkmıştır.

Zamanında bu şekilde kötü durumlara maruz kalan Alan Turing, ölümünden 59 yıl sonra ikinci Elizabeth tarafından affedilip ve de onurlandırılmıştır. 1966 senesinden itibaren de bilgisayar dünyasının Nobel ödülleri olan Turing ödülleri verilmektedir. Kısaca Alan Turing ölümünden sonra değeri anlaşılmış, şuan kullandığımız bilgisayarların kurucusudur. Onun hayatını merak ediyorsanız, Yapay Oyun: Enigma filmini izlemenizi tavsiye ediyorum.

#nikolatesla #tesla #alanturing #ingiliz #alman #turing #enigma

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
Hikaye (Günün Hikayesi)
Sana instagramdan yürüyenlere ne söylemek istersin?
Sözümoki © 2019 - V.8
Destekçilerimiz →