Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
10 Ağustos 2018, Cuma 22:14 · 284 Okunma
Edebiyatımız Günümüzde hakettiği değeri bulamayan ve tek b - Sözümoki

Edebiyatımız

Günümüzde hakettiği değeri bulamayan ve tek başına çığır açabilecek gücün ne olduğunu sorsalar Edebiyat derim. Oysaki göğsümüzü tüm dünyaya karşı kabartmamıza sebep olan Orhan Pamuk' u unutmuş veya bilmiyor olmalılar ki Edebiyatımız bugünkü değerini görmüyor?

Bir Sabahattin Ali' nin Kürk Montlu Madonna'sının sadece kokusunu içine çekmemiş insanlar, bir Canan Tan'ın Piraye'sinin sayfa inceliği ve harfi harfine ruh betimlemesine dokunamamış insanların ahmakça -hadi ordan canım dünyayı 3-5 yaprak kağıt parçası mı kurtaracak?- yorum yapmalarını duymak, görmek ve bilmek oldukça üzücü. Buna en güzel örnek olarak Kanuni Sultan Süleyman' ın şiirlerinde kullandığı 'Muhibbi' mahlası verilebilir mesela. Devrinin önde gelen padişahı, seferleriyle ve savaşlarıyla adını tarihe yazdırmış bir sultan! Evet, biz edebiyat severler onu sultanlığından çok Edebiyat ve şiir aşkı ile tanırız. Çünkü ona ilham olan, başarılarının sebebi kendi şiirleriydi.

Velhasılıkelam efendim; evet, dünyayı 3-5 kağıt parçası kurtaracak. Kalıplaşmış sığ düşüncelerinizi bir kenara bırakıp, asırlardır iç içe yaşayan Tarih-Edebiyat ilişkisine -en azından kendi tarihinize- büsbütün hakim olup sonra yorumunuzu yapınız.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
2020 mart ayında mutlaka okuyacağım dediğin kitap hangisi?