Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
27 Eylül 2018, Perşembe 16:03 · 279 Okunma
EŞEĞİN HİKAYESİ (ENGELLERİ FIRSATA ÇEVİRMEK) - Sözümoki

EŞEĞİN HİKAYESİ (ENGELLERİ FIRSATA ÇEVİRMEK)


Adamın biri bir gün, mahsullerini toplamak için bahçesine gidecekmiş. Yükü ağır olacağından dama eşeğini almaya gitmiş. Bir de baksa eşek yerinde yok! Akşam ipini bağlamadığını anımsamış. Hemen damdan çıkıp, civarda eşeğini aramaya koyulmuş.
Sağa bakınmış sola bakınmış bulamamış. Aklına evinin yakınında bulunan su kuyusu gelmiş. Gidip bakmış ki ne görsün! Zavallı eşek hiç sesini çıkarmadan kuyunun içinde kurtarılmayı bekliyormuş.
Sahibinin sesini duyunca adeta sevinmiş yaşlı eşek. Sağa sola debelenmeye başlamış. Çok emin ki sahibi onu düştüğü yerden bir an önce kurtaracak. Olayı gören komşular da kuyunun etrafına toplanmış.
Adam eşeği nasıl çıkarayım diye düşünürken birden kurtarmaktan vazgeçmiş. “Amaan iyice yaşlandı zaten, iki çuval patatesi iki saatte zor taşıyor. Kuyudan çıkarıp da n'apayım onu. Üstüne toprak atalım da kısa yoldan kurtulayım bari" demiş.
Adam ve komşuları birer kürek alarak kuyudaki eşeğin üzerine toprak atmaya başlamışlar. Zavallı eşek kurtarılmayı beklerken birden toprak yığınları ile karşı karşıya kalmış.
Kuyu yarıya kadar dolduktan sonra adam bir de ne görsün! Eşek üzerine atılan toprakları silkeleyerek kendine basamak yapmış. Basamaklar yükseldikçe de çıkışa yaklaşmış.
Eşeğinin azmini gören adam ona sarılmaya kalkmış ama artık iş işten geçmiş. Herkesin şaşkın bakışları arasında kuyudan çıkmış ve koşarak gözden kaybolmuş.
Bu hikâyeden çıkaracağımız iki ders var. Birincisi; hayatımızdaki engelleri fırsata dönüştürebiliriz. Yıllarca üzerimize çok fazla toprak atılmış, çok fazla “yapamazsın, edemezsin" lerle karşı karşıya kalmış olabiliriz. Üzerimizdeki topraklara ses çıkarmazsak onların altında ezilir kalırız; ama onları kendimize bir basamak yaparsak yükseklere çıkar, insanların şaşkın bakışları arasında daha başarılı biri haline gelebiliriz .
Çıkarılacak ikinci ders ise; sizi küçümseyen, kale almayan insanlar siz bir şeyler başardıktan yükseldikten sonra size sarılmaya kalkarlarsa, kahraman eşek gibi oradan koşarak uzaklaşın. Size değer veren, inanan insanlar ile zaferinizi kutlayın...Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Genellikle diline dolanan şarkı?
Sözümoki © 2019 - V.8   Giriş   Kayıt   Üye Kitapları   Üyelik Sözleşmesi   Gizlilik ve Güvenlik   Satış Sözleşmesi   Teslimat Koşulları   Çerez Politikası   Garanti, İade Koşulları   İletişim   Mağaza   Destekçilerimiz →