Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
10 Şubat 2018, Cumartesi 09:11 · 361 Okunma
Evde Kedi Bakımı - Sözümoki

Evde Kedi Bakımı

Kedilere her ne kadar nankör denilse de bu canlılar 1600’lü yıllardan beri insanoğlunun en sadık dostları. Bu yazımızda size evde kedi bakımı hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Öncelikle evinizde bir kedi beslemek istiyorsanız kedilerin tüy döktüklerini hesap etmeniz gerekir. Çünkü kediler kış ve yaz geçiş dönemlerinde daha yoğun olmak üzere sıklıkla tüy değiştirirler. Bunun yanı sıra çeşitli cilt hastalıkları ve beslenme hataları nedeniyle kediniz çok daha fazla tüy dökebilir. Bu durum ev ortamı açısından pek istenmeyen bir durumdur.

Kediler kışa girerken ince tüylerini döküp bunun yerine daha kalın tüyler çıkartırlar. Kış ayları bittikten sonra ise kalın tüylerini dökerek bu kez daha ince ve seyrek tüyle kaplanırlar. Ancak bu sevimli canlılara evinizde bakmaya karar verdiyseniz gerekli temizlik işlerinin ardından pekâlâ dökülen tüyleri dert etmeyebilirsiniz, karar tamamen size ait.

Kedi Bakımı İçin Gerekli Malzemeleri Kolayca Temin Edebilirsiniz

Bir kediyi sahiplenmek istiyorsanız ilk olarak evde kedi bakımı için belli başlı malzemelerin olması gerekir. Bu malzemelerin her biri kedinizin bakımı açısından oldukça önem taşıyor. Dilerseniz hemen ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri listeleyelim

• Bir adet ağır su kabı (içerisindeki suyun dökülmemesi için)
• Bir adet mama kabı
• Bir adet kediler için uygun tüy tarağı
• Bir adet tırmalama tahtası (kedinin pençeleri için)
• Kedinizin yaşına ve türüne uygun mama ve vitaminler
• Kedi kumu ve kedi kumunu koyacağınız üstü kapanabilen bir kap.

İyi bir kedi bakımı için tüm malzemelerin hepsinin elinizde olması çok yararlı olacaktır. Sayılan malzemelere ek olarak kedinizin oynayabileceği küçük yumuşak oyuncaklar da almanız kedinizin iyi vakit geçirmesini ve fiziksel olarak antrenmanlı olmasını sağlayacaktır. Bunların yanı sıra her şeyden çok daha önemlisi kedinizin sağlığı açısından bazı aşıların yapılması gerekiyor.

Aşılarının tamamını veteriner hekim gözetiminde yaptırmalısınız. Ayrıca kedilerin de tıpkı insanlar gibi obez olabileceğini unutmayınız. Dolayısıyla beslenme sıklığı ve miktarı kedinin yaşına/cinsine göre farklılık göstereceğinden buna uygun bir beslenme programı uygulamanız son derece uygun bir davranış olacaktır.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8