Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
09 Şubat 2020, Pazar 22:00 · 223 Okunma
Gizlilik İlkesi Olan İnsanlar - Sözümoki

Gizlilik İlkesi Olan İnsanlar

Sosyal insanların karşılaşabileceği sorunlardan biri de tanıdığı insanları aslında gerçekten tanımıyor olmasıdır. Gelin bunu bir hikaye ile size örnekleyeyim.
Mina, sosyal çevreye kolay adapte olabilen, yeni tanıştığı insanlara çok çabuk güvenen ve herkesin kalbini kendi kalbi gibi tertemiz sanan güzeller güzeli genç kızımız, sonbahar mevsimi rüzgarının saçlarını sevgiyle okşadığı bir akşamda güzel görünümlü Ela ile tanışır. Ela, Mina'nın gözünde masum ve bir o kadar da sevilmeye ihtiyaç duyulan bir kız olarak görünür. Gün geçtikçe Mina ve Ela samimi iki yakın arkadaş olmaya başlarlar. Mina, her şeyini Ela'ya anlatır ama bir sorun vardır ki Ela kendini Mina'ya açmaz. Kendini ondan geri tutar. Oysa ki Mina yaşantısı boyunca bir sürü şey yaşamıştır, bir sürü arkadaşı olmuştur ve bazı arkadaşlarını da hayatından çıkarması gerekmiştir ama gel gelelim Ela'nın bu gizli tavırları Mina'yı Ela'ya iter ve bir anne şefkatiyle Ela'ya daha fazla değer vermeye başlar. Verilen bu değerin karşılığında Ela kendini Mina'ya açmaya başlar ve aralarında ki dostluk daha da kuvvetlenir. Bir süre sonra Ela durduk yere Mina'dan uzaklaşmaya başlar. Mina ilk zamanlarda bu hareketleri yadırgamaz ve Ela'yı affeder. Tabi bu hareketler bir kere ile de mahsus kalmaz Ela sürekli Mina'yı üzmeye başlar, durduk yerde yine uzaklaşır ve Mina'nın aklına soru işaretlerinin gelmesine neden olur. Mina, oturur ve düşünmeye başlar gözünün önüne bir diğer arkadaşlarını bir de Ela'yı getirir. Diğer arkadaşlarının hiçbirinin kendisine Ela gibi böyle kötü muamele de bulunmadığını aksine verdiği değeri daha fazla aldığını anlar. Bunun üzerine Ela'ya niye böyle davrandığı hakkında mesaj atar ve karşılığında "Böyle olması gerekiyordu." diye bir mesaj alır.

Mina ise bu davranışa karşılık olarak aslında Ela'nin gizlilik ilkesini asla açamadığını fark eder ve kendisini bu kadar üzen, yoran ve yıpratan insanı hayatından çıkarmaya karar verir.
Bu hikayeden bir sonuç çıkaracak olursak insanlara çok çabuk güvenmememiz, insanları kendimiz gibi temiz ve masum sanmamamız hele ki kendi iç dünyasını bizden gizleyen insanları hayatımıza almamamız ve bize değer veren arkadaşlarımıza daha çok değer vermemiz gerektiğini anlamış oluruz.

Tanıştığınız insanların sizin gibi olması dileğiyle.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
3 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Kadın hakları en iyi nasıl savunulur?