Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
19 Mart 2019, Salı 10:39 · 267 Okunma
Graffiti Workshop Çılgınlığı - Sözümoki

Graffiti Workshop ÇılgınlığıÖzellikle büyük şehirlerin duvarlarında #garip, oldukça tuhaf ve çok #değişik #renk lerle boyanmış bir takım #boyama ları hepiniz görmüşsünüzdür. Graffiti Workshop denilen, bu boyamalar #resim deseniz resim değil, #tablo deseniz hiç değil. ilk etapta görüntü kirliliği gibi duran bu çalışmaların #köken i nedir? Neden böyle bir şey yapıyorlar? Diye sizler için şöyle bir araştırayım dedim. Aslında bununla ilgili iki tane rivayet var; bunlardan ilki #Amerika Birleşik Devletleri'nin #Newyork şehrinde yaşayan #Taki isimli bir #postacı nın gittiği her yere kendi numarası olan 183 rakamını ve kendi adını yazması ile başladığı yönünde. Gel zaman, git zaman Taki o kadar çok yere “#Taki183 ” yazmış ki Newyork şehrinin #yerel #gazete lerine bile konu olmuş. Her yerde Taki yazısını gören insanların bunu kanıksamaları ve herkesin kendini ifade ettiğini düşündüğü #sembol leri duvarlara çizmeye başlamasının ardından dünyaya yayılan bu tuhaf eyleme her yerde rastlamak mümkün.
Graffiti Workshop Bugün Başlı Başına Bir Aktiviteye Dönüşmüş Durumda
İkinci rivayet ise yine NewYork kentinde bulunan yasa dışı çetelerinin kendilerini ifade etmek ve bölgelerini #işaretlemek suretiyle bu bölgede hak iddia etmek için başlattıkları bir #akım olarak kaynaklarda yer alıyor. Hangi amaçla başlatılırsa başlatılsın bugün #duvar #boyama sanatı olarak adlandırılan bir kavrama dönüşen #graffitiworkshop uygulamasına ülkemizin de birçok şehrinde duvarlarda görebiliyoruz. Belki inanmayacaksınız ama bugün graffiti workshop eğitimleri veren kurumsal şirketler bile var. Hatta #etkinlik amacıyla düzenlenen bir aktiviteye dönüşen bu çılgınlık hafta sonlarında gayet ciddi kurumların etkinliklerinin ana temasını bile oluşturuyor. Özellikle ailece veya şirket çalışanlarından oluşan #arkadaş gruplarının gidip duvarları boyadıkları bu aktiviteye ön yargılı bakmamak gerekiyor. Tabii #bilinçli bir organizasyonla yapıldığı ve tarihi eser sayılacak yapılarda bu işlemi yapmadıkları sürece.
Graffiti Workshop Tutkunları Tarihi Mekânları Lütfen Boyamayalım!
Bu akımın giderek daha ciddi firmalar tarafından bir organizasyon şeklinde yürütülmesi belli bir disiplin getirse de; esas sorun bireysel olarak graffiti workshop yapmak isteyenlerden kaynaklanıyor. Çünkü başta İstanbul'un tarihi surları olmak üzere birçok yere bu boyamayı yapıyorlar ve bunun sonucu olarak #tarihieser de geri dönülmez tahribatlara yol açıyorlar. Hiç kimse #sanat a veya bir etkinlik çerçevesinde düzenlenen aktiviteye karşı değil. Yeter ki kimseye bir zararı dokunmasın ve görüntü kirliliğine sebep olmasın. Esen kalınız.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Evindeki en sevdiğin aksesuar hangisi? Neden seviyorsun?