Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Hamile Kalabilmek İçin Ne Sıklıkla Seks Yapmak Gerekir? - Sözümoki
Dilan Orbay Altın Destekçi Altın Destekçi
07 Ekim 2020, Çarşamba 11:52 · 364 Okunma

Hamile Kalabilmek İçin Ne Sıklıkla Seks Yapmak Gerekir?

Genel olarak fazlaca korunmasız seks yapmak doğrudan hamileliğe yol açtığı düşünülüyor ama birçok kadın için hamile kalmanın yolu daha da karışıktır. Bu yazımızda onlardan bahsettik.

Adet döngüsünü bilmek doğurganlık döneminizin en yüksek olduğu günü tespit etmenize yardımcı olur. İki perdelik gösteriden oluşur adet döngüsü. Öncelikle foliküler faz ardından da luteal faz denilen iki dönem birbirini takip eder. Foliküler fazın ilk günü, kanamanızın başladığı ilk gündür.

Döngünün yarısında FSH adı verilen hormon, yumurtalıklarınızı dölleme için yumurtayı hazırlama zamanının geldiğini bildirir. Yumurtalıkta folikül denilen sıvı dolu keselerde saklanır tüm yumurtalar. Foleküllerden birkaçı her ay bir yumurta hazırlamak için toplanır ama bu foliküllerden sadece biri olgunlaşır. Bu folekülde kendini destekler aynı zamanda diğer foliküllerin de olgunlaşmamasını sağlayarak dominant folikül halini alır.

Olgunlaşan yumurta östrojen seviyesinin en yüksek olduğu döngünün sekizinci gününde meydana gelir. Bu, yumurtlamadan önceki altı günlük doğurganlık döneminizin başlangıcını işaret etmektedir.

Uzmanlara göre hamile kalma şansınızın en yüksek olduğu zaman, doğurganlık dönemi olduğunu söylüyor. Her gün ve gün aşırı özellikle de yumurtlamadan önceki dört gün seks yapmanızı tavsiye ediyorlar.

Yumurtlamadan itibaren 1-2 günde hamile kalmak kesin denilebilse de başarı şansı yumurtlama gününden itibaren her gün azalmakta.

Yumurta fallop tüpünden aşağı iner ve spermle döllenmeyi bekleyeceği uterusa girer. Spermler kadın üreme organında beş gün yaşayabilir. Bundan dolayı yumurtlama 12-24 saat sürse bile doğurganlık penceresi yaklaşık bir hafta açıktır.

Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Türkiye Futbol Liginin neye ihtiyacı var?