Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
08 Temmuz 2019, Pazartesi 20:09 · 257 Okunma
HAYAT İÇİNDE NE YAPMALIYIZ NE YAPABİLİRİZ - Sözümoki

HAYAT İÇİNDE NE YAPMALIYIZ NE YAPABİLİRİZ


Hadi gelin bugün bu hayat içerisinde neler yapabiliriz, nasıl geçim kaynağı sağlayabiliriz bunlar üzerine konuşalım. Bir nevi motivasyon yazısı gibi olsun. Çok uzun tutmayacağım. Türkiye'de işsizlik oranı %4 dostlar. Peki bu işsizliğin kaynakları yetersiz istihdam mı? Tamam etkisi var ama bütün bir sebep bu değil. Öncelikle nedenleri tek tek sıralamak gerekirse üşengeçlik günümüz toplumunun kronik bir hastalığı. Bu yüzden iş bulma sınırlamasını kısıtlayan ilk şey mesafe oluyor. Ulaşım belki de en önemli kural olsa da bu devirde bu imkanlarla bir nebze olsun ulaşımın tatlı bir hale döndürüldüğünü söyleyebilirim. Geçinmek için her şey mübah dostlar. Ekmek aslanın ağzında değil midesinde artık. Kaçamak yapacak sebepleri bence birer birer elemeliyiz.

Bir diğer husus ise günümüz toplumu ve önceki toplumların hatta gelecek toplumların da sorunu olacak olan en mükemmeli isteme arzumuz. İş beğenmiyoruz dostlar. Ben onu yapmam, ben ona katlanamam, ben o paraya layık değilim gibi cümleler kuruyor bir şekilde elimize gelen fırsatı tepiyoruz. Bir işe girme aşamasına gelip yemek yok diye görüşmekten vazgeçiyor ufak tefek pürüzleri biraz büyültüyor ve ulaşabileceğimiz geçim kaynağını "Mersi" diyerek geri gönderiyoruz. Oysa ihtiyacımız vardı... Git gide artan bir nüfus oranına sahibiz. Bu da demek oluyor ki artık zevklerimizi geri planda tutmamız gerekiyor. Yoksa açık ve net aç kalacağız... Az da olsa yetkinliğimizin bulunduğu hiçbir işten kaçmamak gerekiyor. Yorgunluğu fazla, yeri pis, itibarsız iş diyerek bunları geri itersek %4'lük oranın içerisinde yerinizi ayırttınız demektir..

Çözüm yolları neler. Madem insanoğlu zor beğenen kendi tatminliğini ön planda tutan bir canlı o halde tutkularınızın peşinden gidin. Hayatınız boyunca sevmediğiniz işi yaparak kazandığınız para ile mutlu olamamak yerine, hayalinizin peşinden gidip az gelir kazanarak mutlu olun. Her insanın kendisini diğer insanlardan farklı kılacak bir yönü var ve bu yönü keşfetmek, ortaya çıkartmak kişinin görevidir. Kendini tanıyan insan işssizlik çekmez. Neyi isteyip istemediğini bilen insan vakitte kaybetmez. Vakit kaybetmeyen insan hiçbir yere geç kalmaz ve önceliği her zaman elinde tutar. Hepimiz gelecek nesillerin anaları, babaları, dedeleri olacağız bizden sonra kalacak olana aynı bizden önce kalanların bize saygı duyup bıraktıkları, bırakmaya çalıştıkları bir gelecek bırakmalıyız.

Unutmayın insan istediği sürece her zaman bir imkan, bir fırsat her daim vardır. Ne istediğinizi ve ne istemediğinizi bilmek size çok şey kazandıracak ve çok az şey kaybettirecektir. İşten kaçmayın ama köle gibi tek seferlik ömrünüzü somurtarak geçirtmeyin. Başarılı bir noktaya gelen insanların hayatlarındaki ortak tek özellik sefillik çekmeleridir. Tutkuların peşinden gitmek size toz pembe hayatlar sunmaz ancak toz pembe hayatlara erişebilmek için zift karası yollar sunar. Her zaman en iyi olmak sanılan gibi kolay değildir. Seçim yapabilmek size her türlü yönden kolaylık sağlayacaktır.

-Beğeni, yorum ve görüşlerinizi bekliyorum.

SEVGİLER

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Şenol Güneş denilince aklına ne geliyor iki cümle ile anlat?