Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
HAYATLARIN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ - Sözümoki
07 Ağustos 2020, Cuma 09:43 · 221 Okunma

HAYATLARIN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ


Hayatımıza internet girmeden önce televizyonlar vardı (ki halen var fakat eski önemini kaybetme yolunda). Televizyonda yalnızca adına magazin denilen ünlülerin hayatları sergilenirdi (yine -di’li geçmiş zaman kullansam da bu da daha devam ediyor). Hangi ünlü nerede ne yemiş içmiş nerede tatil yapmış, kiminle tartışmış vs.
İnternet ve özellikle sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri artık tüm insanlık magazin konusu olmuş durumda. Nerede ne yaptığımızı anlık olarak, yalnızca akıllı telefon ve internet vasıtasıyla insanlar ile paylaşıyoruz ve birbirimizi de takip ediyoruz. Fakat neden sürekli iyi, hoş, güzel anlarımızı sergileme meyilindeyiz?
Bir psikolog değilim fakat aldığım yaşam koçluğu ve NLP eğitimlerinin ve kendi düşüncelerimin doğrultusunda bazı kanılara varıyorum. Acaba içimizdeki acıları, kederleri, hüzünleri bastırmak; “ben mükemmelim, bakın hep mutluyum, hiç sıkıntım yok” imajı vermek için mi bu bütün çabamız?
Mutlu anlarımız kadar üzüntülü anlarımızı da paylaşmıyor değiliz aslında. Kısacası, önceden sadece yakınlarımız ile paylaştığımız özel hayatımızı, şimdi tüm dünya ile paylaşıyoruz. Yakın zamana kadar facebook ve instagram'da (sadece arkadaşların görebileceği yanılgısıyla) hayatımın bir çok anını fotoğraflayıp paylaşıyordum. Onlarca yorumlar beğeniler geliyordu ve tabii ki bundan büyük bir haz alıyordum.
Düzenli yazılarımı paylaşmaya başlamamdan itibaren bir karar aldım. Yıllardır yüklediğim tüm fotoğraflarımı sildim, sadece yazılarım ile var olmayı seçtim. Bunu uyguladım gece büyük bir huzur duymuştum. Zaman zaman durumda ailem ve dostlar ile paylaşımlara devam ediyorum ama artık herkesin her an ulaşabileceği şekilde kalıcı değiller.
Instagram'da takip ettiğim, zaman zaman örnek aldığım kendini her daim geliştiren insanlar var. Bazen öyle bir imaj veriyorlar ki insan bu sefer kendine dönerek “acaba bende mi bir eksiklik var? Dediği oluyor. Fakat düşünüldüğünde onlar sadece gösterilen kısmı. Ya hayatların görülmeyen kısmında kim bilir neler oluyor?
Hepimiz insanız, aciziz, beşeriz, şaşarız fakat asla mükemmel olamayız. Kimsenin sosyal medyada paylaşmış hayatına bakarak kendimizi yeteriz hissedemez, onlarla kıyaslayamayız. Allah (c.c) hepimizi bir birey olarak tek ve biricik yaratmıştır. Hepimizin farklı meziyetleri ve özellikleri vardır. Sosyal medyada gösterilen hayatları takip etmek yerine kendimize ne katabiliriz bunun derdinde olmamız gerek...

Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Paranın kölesi olmak sence ne demek?