Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
23 Mart 2020, Pazartesi 00:54 · 103 Okunma
HEY SEN!KENDİ OLAMAYAN - Sözümoki

HEY SEN!KENDİ OLAMAYAN...

Olduğumuz gibi mi görünüyoruz? Farklı görünmek istenmesinin nedeni, insanın gerçek benliğini kabul edememesi olabilir mi? Neden başkaları gibi olmaya çalışmak, dışlanma korkusuna karşı çıkamamak neden?
"Hakikati bulan, başkaları farklı düşünüyorlar diye onu haykırmaktan çekiniyorsa, hem budala hem de alçaktır. Bir adamın 'benden başka herkes aldanıyor' demesi güç şüphesiz; ama sahiden herkes aldanıyorsa o ne yapsın?".(Defoe) Sen reddettikçe hakikati, kendinden adım adım uzaklaşmaya başlarsın. Montaigne'in, "Canlılar arasında eşekten daha kendinden emin, daha vurdumduymaz, daha içine kapalı, daha ciddi, daha ağırbaşlı olanı var mıdır?" göndermesini hatırla. Ama taşıdığı yükü düşünelim! Kimin için, ne için ve nereye kadar?
İsmet Özel'in o nefis ifadesiyle devam edelim: "Hakikat, kimse sahip çıkmasa bile hakikat olma vasfından bir şey kaybetmez. Ancak paylaşılmayan hakikat tecelli edemez". Sen ne kadar inkar etsen de, senden başkasının hakikati bilmesi kime senin kadar acı verebilir ki?
Hayat kaçmaya çalışanlar için ağırdır arkadaş! Durup yüzleşmek, kendin olmak için çaba göstermek, gerekirse yeniden doğmak için yaşarken ölmek şarttır..(Kohen) Maalesef ki sen, kendi kandırmacalarınla ölmeye mahkumsun. Farklı olmak mı istiyorsun, öyleyse kendin ol...
Başkasına ne fiziksel ne de düşünsel olarak benzemeye çalışma. Özgün ol ki gerçek sen ortaya çıksın. Başkalarını soyup, kendi üzerine giydirme. Farkına varıldığında ne kadar gülünç bir durumda olduğunu unutma.
Severken de, söverken de, ağlarken de, sevişirken de kendin ol…Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide, diyor Mevlana. Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki! İnsan; söyledikleri kadar söyleyemedikleriyle de insanlaşır. Bunu yaz bir kenara…
İnsanın kendini aldatması kadar kolay bir şey yoktur. Çünkü insan neyi isterse onun gerçek olduğuna inanır. Ama, buna sadece kendisi inanır. Kabullenmesi zor şeyleri sindirmek için illaki kendini kandırman gerekmez. Sebebini kendin biliyorsan, mecburiyetlerin ya da kişisel çıkarların seni buna itiyorsa, kabul et gitsin gerçeği. Sen çırpındıkça battığını dahi kabul edemezken, için nasıl alır o kadar kini!
Boşver…Çünkü;
Kimse senin nelerle başa çıkmaya çalıştığını, neleri yendiği, yenemediğini, kimlerin yanında olmak istediğini, nelerin ağrıttığını başını, neler hissettiğini, neleri hissetmekten korktuğunu, içini, senden daha iyi bilemez. O yüzden dik yürü hep, kendine, sadece kendin lazımsın. (Sebahattin Ali)

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
...
Polisi mi daha çok seviyorsun Askeri mi? Neden?