Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Dilan Orbay Altın Destekçi
10 Mart 2018, Cumartesi 08:05 · 289 Okunma
Hiç Tiyatroya Gittiniz Mi? - Sözümoki

Hiç Tiyatroya Gittiniz Mi?

Siz hiç tiyatroya gittiniz mi? Bence en kısa sürede gitmelisiniz çok şey kaçırıyorsunuz. Çünkü öncelikle hayatın birebir gerçekleriyle karşılaşmamızı sağlıyor. Üstelik sanatçıların performansına göre son derece keyifli saatler geçirmek de pekâlâ mümkün. Her biri değişik konuları işleyen tiyatro grupları bazen kimsenin söyleyemediklerini, bazen de herkesin bildiği konuları işliyor. Direkt olarak genel kültürün artırılmasına oldukça önemli katkıları bulunan tiyatrolarda sanatçının sesini duymak veya onunla göz teması kurmak bile son derece ayrıcalıklı bir aktivitenin kapılarını aralıyor.

Çocuklarınızı Yaşamında Bir Kez Bile Olsa Tiyatroya Götürün
Günümüzde birbirinden harika çocuk tiyatroları gerek okul etkinliklerinde gerekse kendi sahnelerinde son derece güzel işler yapıyor. Bunlardan birini mutlaka çocuğunuzun iştirak etmesini sağlamalısınız. Buralarda canlandırılan fabl (hayvanların insanlar gibi konuştuğu tarz) karakterleri izleyen ve dinleyen çocuğunuz hem son derece güzel vakit geçirecek hem de Aile sevgisi, anne ve babaya duyulan sevginin anlamı veya çevre ve doğa bilinci konularında aktarılan mesajları son derece iyi algılayacaktır. Şöyle bir düşünsenize, çocuğunuzun en sevdiği hayvan olan şirin bir köpeği canlandıran sanatçı bunları anlatıyor ve çocuğunuz pür dikkat sahneyi izliyor. Mutlaka olumlu yönde etkilenecektir.

Tiyatro Sahnesinden Etkilenmemek İmkânsız
Özellikle drama ve trajedi üzerine kurulduğu senaryoların işlendiği tiyatro sahnelerinden etkilenmemek neredeyse imkânsızdır. Çünkü tiyatro sahneleri reklam barındırmaz ve sanata olan titiz saygı çerçevesinde perdelerini izleyicileri için açarlar. Tiyatro yaşamı içerisinden gelmiş ve her biri efsaneye dönüşmüş o kadar ünlü sinema sanatçısı vardır ki, neredeyse saymakla bitmez. Merhum efsane sanatçı Münir Özkul, Tarık Akan, Şener Şen, Tuncel Kurtiz, Levent Kırca, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Ferhan Şensoy ve Halit Akçatepe gibi nice sayısız isim bu sahnelerden geçerek televizyon ekranlarına ekranlarında bizlerle buluşarak kah güldürüp kah düşündürdüler. Bugün birçoğu hayatta olmayan birbirinden değerli sanatçılarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Polisi mi daha çok seviyorsun Askeri mi? Neden?