Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
13 Mayıs 2019, Pazartesi 23:55 · 82 Okunma
İDAM DİKKAT! Sorunun kalıbına ineceğim için ara ara ülk - Sözümoki

İDAM

DİKKAT!

Sorunun kalıbına ineceğim için ara ara ülkemizdeki adalet ve yönetim hakkında kendi düşüncelerimle eleştiride bulunacağım. Rahatsız olduğunuz zaman bölümü kapatmanızı öneririm. Yapılan (saygı çerçevesi içindeki) bütün yorumlara açığım. Hakaret ve küfür içerikli yorumlar kaldırılacak, kullanıcı engellenecektir.

---

Aslında sorumuz tam olarak şu ''İdam neden getirilmiyor?''.

sizce idam yasası neden getirilmiyor? (Buraya düşüncelerinizi yazar mısınız?)

Çok değil bir kaç bölüm öncesinde ve tecavüz-şiddet bölümümüzde verilen cezalara açıkça değinmiştik.

Şimdi, aslında verilen cezaya değil de adalet- hukuk kavramlarına biraz değinelim.

Hatırlar mısınız bilmem ama bundan yaklaşık 1 ya da 2 yıl öncesinde başrollerini Fahriye Evcen ve Engin Akyürek'in oynadığı ''Ölene Kadar'' diye bir dizi vardı.

Dizide Engin Akyürek'e işlemediği bir suç atılması nedeniyle, suçsuz yere hakim tarafından müebbet hapsine karar veriliyordu. Aslında masumdu ama avukatımız savunmayı becerememişti. Hakimimiz de şahitlere bakarak bu kararı vermişti. Seneler sonra , oğlumuzun üzerine iftira atan kızımız (yani yalancı şahitlik yapan kız) büyüyordu, avukat oluyordu, oğlumuzu iftirasını itiraf etmeden hapisten kurtarıyordu.

Şimdi diyeceksiniz ki: ''Ya Güneş sen bize bunu uzun uzun niye anlattın?''

Hemen cevap vereyim: Bu aslında kısa bir örnekti.

Karakterimiz yıllar öncesinde müebbet hapsine karar verilmişti. Hakim tarafından o o zamanlarda suçluydu. E idam olsaydı bu adam asılacaktı. Peki yıllar sonra adamın masum olduğu ispatlansaydı ne olurdu?

E adam öldü gitti zaten.Çok ta bir şey olmazdı.

En fazla ne olurdu? Herkes iki vah vah bir tüh tüh der yalandan iki gözyaşı döker ''Yazık oldu adama ya...'' der sonra da unutur giderdi. Olan yine masuma olurdu.

müsadenizle biraz 14:46 ya da değinmek istiyorum.

Okuyanların bildiği üzere biraz siyaseti biraz da tarihi kurguyu kapsıyor. Aslında kitabı yayımladığımda linç yiyeceğimi düşündüm ama her şeye rağmen yine de yazdım. Nitekim linç yediğim zamanlarda olsa da ELHAMDULLİLLAH bir çok genç okuyuculara da ulaşabildik.

Bilmeyenler için söylemek istiyorum: kitaptaki hakim sürekli olarak idam kararı veriyor. Bunun sebebi de karşı tarafın düşüncesi onun düşüncesine ya karşıt oluyor ya da para alıyor suçluyu affediyor, suçsuzu idam ediyor. bunları yaparken de hiç bir şekilde ceza almıyor, yargılanmıyor. her şey yasal oluyor.

Bence bizim ülkemize kesinlikle idam getirilmemeli, adalet getirilmeli, hukuk düzenlenmeli. Bunu yapabilmek için de tabi ki en büyük açığımız eğitimi gözden geçirmemiz gerekiyor.

SAYGILARIMLA...

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Savaş denilince ilk aklına gelen hangi savaş?
Sözümoki © 2019 - V.8   Giriş   Kayıt   Üye Kitapları   Üyelik Sözleşmesi   Gizlilik ve Güvenlik   Satış Sözleşmesi   Teslimat Koşulları   Çerez Politikası   Garanti, İade Koşulları   İletişim   Mağaza   Destekçilerimiz →