Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
10 Şubat 2018, Cumartesi 21:42 · 125 Okunma
İdeoloji Gerçekte Nedir? - Sözümoki

İdeoloji Gerçekte Nedir?

İdeoloji ile toplumsal kuram birbirinden farklıdır. İkisi de aynı şeyleri açıklamaya çalışsa da birbirinden ayrılırlar. Her ikisi de toplumda olanları açıklar, neyin önemli olduğu konusunda ya da neyin önemli olmadığı konuları üzerine odaklanır ve açıklamaya çalışırlar. İşte tam bu noktada ayrım gösterirler.

İdeoloji inançlar sistemi üzerine kuruludur. İdeolojiye sıkı sıkıya bağlı kişiler olayları incelerken belirli kriterler içinde inceler ve sonuçlar üretir. Bundan kaynaklı gelişimi çok azdır. Karşıt görüşleri genel olarak kabul etmezler ve düşmanca tavır sergilerler. İdeolojiler genel olarak belirli toplum kesimlerinin çıkarlarını savunur. Durum böyle olunca ideoloji savunucuları, tarafsız bir bakış açısı ile olaylara yaklaşamazlar. Kendi bildikleri her zaman doğrudur ve bunu savunmak için bilimsellikten uzak varsayımlarda bulunurlar. Genel olarak aşırı genelleme, seçici gözlem ve erken bitirme gibi bilimsellikten uzak inançlarla ideolojilerini güçlü göstermek için çabalarlar. Diğer yandan bir araştırmacı yandaşlarına ideoloji sunamaz. Toplumsal kuram geliştirirken her zaman tarafsız bakış açısı ile yaklaşır. Eleştirileri kabul eder ve yanlışlanan kuramları yeniden inceleme altına sokar.

Araştırmacı, ortaya attığı kuramı geliştirmek için çabalar ve verilerden yararlanır. Bir ideoloji savunucusu ile araştırmacı karşı karşıya geldiğinde, ideoloji savunucusu düşmanca tavırlarla kendine zıt gelen düşünceleri kabul etmeyecektir. Günümüzde ideolojiler, insanları birbirinden uzaklaşan sistemler haline gelmiş bulunmakta. İdeoloji savunucuları kendilerine ters gelen diğer ideolojilere hiçbir zaman tarafsız bakamıyor ve ortaya birbirine düşman insanlar çıkıyor. Lisede hocamın bir sözü aklıma gelir her zaman. Söz kime ait tam olarak hatırlamıyorum ama ideolojinin insan üzerinde ki etkisini çok iyi anlatıyor. “İdeoloji, insanı sandalyeye zincirlerle bağlayan inanç sistemidir.” Cümle aslında ortada olan her şeyi açıklıyor. İdeolojiye sahip insan, olduğu yerden hiçbir zaman ilerleyemez.

Çevresinde yüzlerce düşman yaratır ve her zaman at gözlükleri ile olayları inceler. Bağlı olduğu zincirleri günden güne güçlendirir ve ölene kadar orada yaşar. Gerçeklerin farkına varsa aslında ideolojisinin aslında, her şeyi tam olarak açıklamadığını anlayacak. İdeolojiler genel olarak insanlar üzerinde baskı yaratan unsurlardır. Eğer özgür olmak istiyorsanız, ideolojilerinize tarafsız bir bakış açısı ile bakın.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8